- Buraki Ziemniaki
- Dieta niskowęglowodanowa
Dieta niskowęglowodanowa
Co to jest dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa to jedna z tych diet, która pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Dietetycy podpowiadają, że ograniczenie węglowodanów w większości przypadków ma zdecydowanie lepszy wpływ na odchudzanie, niż stosowanie standardowej diety redukcyjnej. Warto zatem poznać ją bliżej.
W takim razie czym jest dieta niskowęglowodanowa? Dieta tego rodzaju polega na ograniczeniu węglowodanów. I to trzeba wyraźnie podkreślić polega na ograniczeniu węglowodanów, a nie całkowitym ich wyeliminowaniu. Węglowodany te zastępowane są natomiast większą ilością białka i tłuszczów. Nie można pozbyć się ich całkiem, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta nisko węglowodanowa powinna być komponowana w następujący sposób: węglowodany – 25%, białko – 30%, tłuszcze – 45%. Zachowanie tych proporcji ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów.
Zatem jak działa dieta niskowęglowodanowa? Przede wszystkim odchudza. Poza tym obniża ciśnienie tętnicze, a do tego jeszcze poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi. Nie może być jednak stosowana zbyt długo. Warto zarówno moment jej wdrożenia, jak i kwestię tego, jak długo można ją stosować, skonsultować z doświadczonym dietetykiem.
Zasady diety niskowęglowodanowej
Dieta opiera się na prostych zasadach. Są produkty zabronione na diecie niskowęglowodanowej i takie, które można, a nawet należy spożywać regularnie. Ma to na celu osiągnięcie satysfakcjonujących efektów, jak też dbałość o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Co jeść na diecie niskowęglowodanowej? Z produktów mlecznych należy wymienić jakie jak jogurty, twarogi i sery. Jajka mogą być spożywane bez ograniczeń. Produkty dozwolone i zalecane na diecie niskowęglowodanowej to owoce, ale tylko te, które cechują się niską zawartością cukru, a więc śliwki, jagody, maliny, cytrusy, truskawki oraz wiśnie. Jeśli chodzi o warzywa, muszą to być te warzywa, które mają małą zawartość węglowodanów. Czyli są to następujące: brokuły, szparagi, cukinia, sałata, ogórki, papryka, kapusta, pomidory, bakłażany, oliwki oraz brukselka. A co z mięsem i rybami? Są dozwolone bez ograniczeń. Oczywiście poza produktami, które zawierają mąkę i cukier. Ponadto można jeść orzechy, pestki oraz nasiona.
Czego nie można jeść na diecie niskowęglowodanowej? Produktów zbożowych (pieczywo, bułki, kasze, makarony, ryż), słodyczy (ciasta, ciastek, batonów), cukru i produktów, które go zawierają, miodu, owoców z wysoką zawartością cukru (bananów, melonów, mango, ananasów, jabłek, gruszek), większości nasion strączkowych, warzyw zwierających dużą ilość węglowodanów (ziemniaki, buraki, bataty, kukurydza). Czego jeszcze nie powinno się jeść na diecie niskowęglowodanowej? Produktów mlecznych o dużej zawartości cukru (jogurtów, owocowych maślanek i serów), a także suszonych owoców. Nie powinno się również pić napojów słodkich i soków oraz alkoholu.
Jadłospis diety niskowęglowodanowej
- Śniadanie: omlet z szynką, pomidorkami koktajlowymi i bazylią.
- II śniadanie: twarożek z przyprawami, świeża marchew i papryka.
- Obiad: łosoś pieczony z makaronem z cukinii.
- Kolacja: sałatka z indykiem, rukolą i grillowanymi warzywami – marchewka, bakłażan, papryka.
Catering niskowęglowodanowy może być świetnym sposobem na stały dostęp do odpowiednio zbilansowanych posiłków. Zatem zamiast samodzielnie przyrządzać posiłki, tracąc przy okazji czas na zakupy, lepiej zamówić dietę z dostawą pod wskazany adres. Dieta pudełkowa dziś cieszy się dużym zainteresowaniem i to nie bez powodu.
Etapy diety niskowęglowodanowej i efekty
Poszczególne etapy diety niskowęglowodanowej mają na celu zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia, przy jednoczesnej redukcji wagi. Dokładnie są trzy etapy. Jeden z nich ma na celu szybką redukcję masy ciała. W związku z tym przez ten czas menu powinno składać się z dużej ilości białka zwierzęcego. Drugi etap ma zaś na celu utrwalenie efektów uzyskanych w pierwszym etapie. W tym czasie ważne jest, aby spożywać produkty bogate w białko pochodzenia roślinnego. Trzeci etap ma na celu ochronę organizmu przed efektem jo-jo. Na tym etapie do codziennego menu wprowadzane są węglowodany oraz tłuszcze w określonych proporcjach.
Jakie są efekty diety niskowęglowodanowej? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które rozważają przejście na tę dietę. Efektem stosowania wspomnianej diety jest przede wszystkim redukcja wagi. Jednak nie należy zapominać o tym, o czym była już mowa powyżej. Dieta low carb obniża ciśnienie tętnicze oraz poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi. By czerpać z tego tytułu wyłącznie same korzyści, trzeba stosować tę dietę, ale nie zbyt długo.
Co daje dieta niskowęglowodanowa?
Biorąc pod uwagę efekty low carb dieta, można stwierdzić, że ma ona korzystny wpływ na organizm. Bo nie dość, że prowadzi do zrzucenia zbędnych kilogramów, to dodatkowo pozytywnie wpływa na poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. W związku z tym, czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa? Dieta jest zdrowa, jeśli nie jest zbyt długo stosowana.
Osoby, które rozważają zastosowanie diety niskowęglowodanowej, powinny wcześniej skonsultować temat z dietetykiem. On pomoże lepiej zrozumieć działanie diety, a także istotę jej etapów. Zaplanuje jadłospis zgodnie z potrzebami konkretnego organizmu.
Wady i zalety diety niskowęglowodanowej
Zalety diety niskowęglowodanowej motywują wiele osób do postępowania według jej zasad. Do najczęściej wymienianych zalet zalicza się skuteczność redukcji masy ciała, a także tkanki tłuszczowej. Dieta bezwęglowodanowa, a konkretnie mocno ograniczająca węglowodany ma też wiele innych zalet. Są nimi podwyższony poziom sytości organizmu, regulacja poziomu glukozy we krwi, czy redukcja stanów zapalnych.
Dieta nisko węglowodanowa ma też wady, z którymi trzeba koniecznie zapoznać się przed przystąpieniem do jej stosowania. Otóż wady diety niskowęglowodanowej są następujące. Niewłaściwa ilość błonnika pokarmowego może prowadzić do powstania uporczywych zaparć. Niewłaściwie zbilansowana dieta może spowodować zaburzenia tarczycy i doprowadzić do zmniejszenia poziomu testosteronu. Mniejsza ilość węglowodanów wywołuje spadek energii. Niskowęglowodanowa dieta nierzadko prowadzi również do problemów z koncentracją.
Catering dietetyczny low carb
Dieta pudełkowa low carb to jeden z najlepszych sposobów na dostęp do poprawnie zbilansowanych posiłków ograniczających ilość węglowodanów. Czasem trudno jest dostać produkty niskowęglowodanowe. W związku z tym samodzielne przygotowywanie posiłków jest bardzo kłopotliwe. Gotowa dieta pudełkowa niskowęglowodanowa to ogromna wygoda, oszczędność pieniędzy oraz czasu.
Warto mieć na uwadze, że niejeden catering dietetyczny można kupić w niższej cenie. To za sprawą specjalnych rabatów przygotowanych nie tylko dla stałych klientów, ale przede wszystkim dla tych, którzy polecają catering i oceniają posiłki. Informacje dotyczące zniżki na catering zwykle można znaleźć na stronie, więc warto się za nimi rozejrzeć.
Zdaniem dietetyków, catering low carb to też bezpieczeństwo. Bo diety, które są dostępne w ofertach, są tworzone przez wykształconych dietetyków. Następnie przygotowywane przez utalentowanych kucharzy. Zawierają to, co zawierać powinny. W efekcie tego są bezpieczne dla organizmu i skuteczne w działaniu. Bo gdy przychodzi pora na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych, nie ma miejsca na eksperymentowanie.
Warto zatem przejrzeć ranking cateringów i wybrać firmę, która oferuje dietę niskowęglowodanową. Warto też sprawdzić kody rabatowe na catering, by płacić za posiłki mniej.
Podsumowanie
Dieta niskowęglowodanowa generuje szereg korzyści dla organizmu i sylwetki. Musi być jednak stosowna z głową. Najlepiej, by była zalecona przez doświadczonego dietetyka. A gdy przyjdzie czas na wdrożenie jej zasad w życie, najlepiej sięgać po gotowy catering.
Artykuł został opracowany na podstawie informacji zdobytych w czasie rozmowy z dietetykiem klinicznym.