/

Dieta dla MAM

Co jeść na diecie dla MAM
Dieta dla ciężarnej
Buraki Ziemniaki

Co to jest dieta dla MAM?

Dieta dla MAM to specjalnie przygotowana dieta z myślą o kobietach w ciąży, a także mamach karmiących. Jest tworzona przez wykwalifikowanych dietetyków, zgodnie z ich wiedzą i potrzebami kobiet, które zamierzają tę dietę stosować. Wiedząc już, czym jest dieta dla MAM, warto przejść do szczegółów, jak działa i dlaczego w ogóle specjaliści wpadli na pomysł, aby ją stworzyć. 

Zatem jak działa dieta dla MAM? Wszystko tak naprawdę zależy od jej rodzaju i tego, czy jest dedykowana kobietom karmiącym, czy kobietom w ciąży. Dieta dla ciężarnej i kobiety w ciąży powinna zawierać białka 15-20%, węglowodany 45-55%, tłuszcze 25-35%. Kaloryczność diety powinna kształtować się na poziomie 1800-2500 kcal. Kaloryczność dostosowuje się do potrzeb organizmu kobiety. Inną kaloryczność może mieć dieta dla mamy po porodzie, a zupełnie inną dieta dla przyszłych mam. Takie szczegóły jak kaloryczność diety warto konsultować z dietetykiem. 

Zasady diety dla MAM

Dieta dla kobiet w ciąży powinna być urozmaicona, kompletna i zarazem poprawnie zbilansowana. Musi uwzględniać wszystkie grupy składników odżywczych, a więc białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz mikroelementy. Dieta dla kobiet ciężarnych musi być po prostu zdrowa. Musi eliminować to, co zbędne dla organizmu. 

Dieta kobiety w ciąży

Co jeść na diecie dla MAM, czyli kobiet w ciąży? Prawidłowe, czyli zdrowe odżywianie kobiet w ciąży jest niezwykle ważne. W codziennym menu powinny znaleźć się fermentowane produkty mleczne, dania mięsne oraz ryby. Ważną zasadą tej diety jest spożywanie 5 posiłków dziennie. Prawidłowo zbilansowana i różnorodna dieta korzystnie wpływa zarówno na kobietę, jak i dziecko. Na liście zalecanych produktów powinny znaleźć się następujące: dania mięsne, ryby morskie i owoce morza, warzywa, owoce, zioła, w szczególności marchew, brokuły, szpinak i awokado. Kobiety w ciąży powinny sięgać po produkty zwierające substancje witalne (imega-3, selen, kwas foliowy oraz magnez). Ważne w diecie kobiety ciężarnej są fermentowane produkty mleczne, olej z oliwek i słonecznika. 

Czego nie można jeść na diecie dla MAM w ciąży? Na pewno z listy spożywanych produktów trzeba wykluczyć słodycze oraz tłuste potrawy. To dlatego, że mąka, a także wyroby cukiernicze nie dostarczają organizmowi żadnych korzyści. Z kolei przyczyniają się do szybkiego wzrostu masy ciała. Produkty zabronione na diecie dla MAM to też napoje, szczególnie te słodkie, gazowane i alkoholowe. 

Dieta dla kobiet po porodzie

Dieta dla mam karmiących musi być równie różnorodna i zdrowa.

Wśród produktów odpowiednich i zalecanych kobietom karmiącym jest mleko oraz jego przetwory. Produkty dozwolone i zalecane na diecie dla MAM karmiących to mięso, ryby, zdrowe oleje, warzywa, owoce oraz produkty zbożowe. Ważne jest, aby dieta dla karmiących mam obejmowała produkty zawierające witaminę C, B6, B12, D, kwas foliowy, magnez oraz jod. 

dieta kobiet w ciąży

A czego nie powinno się jeść na diecie dla MAM karmiących? Kobiety karmiące powinny unikać surowych ryb i surowego mięsa. Najlepiej, aby rezygnowały z tłustych i smażonych potraw, które mogą powodować wzdęcia u dziecka, a co za tym idzie, ból brzucha. Dieta kobiet po porodzie oraz dieta mam karmiących w późniejszym czasie eliminuje słodycze i słone przekąski, które nie wnoszą żadnych składników odżywczych. 

Jadłospis diety dla MAM w ciąży i karmiących

Jadłospis diety dla MAM dla kobiety karmiącej musi zawierać produkty wpływające na prawidłowy rozwój dziecka. Posiłki proponowane w ramach cateringu są komponowane w taki sposób, aby dostarczały odpowiednią ilość makro- oraz mikroskładników.

Przykładowy jadłospis dla kobiet w ciąży wygląda następująco:

  • Śniadanie: pomarańczowy pudding jaglany z musem wiśniowo-czekoladowym i owocami. 
  • II śniadanie: sałatka azjatycka z ryżowymi klopsikami.
  • Obiad: wegańskie gołąbki bez zawijania z ziemniakami i koperkiem. 
  • Podwieczorek: krem brokułowo-jaglany z tiftelami drobiowymi.
  • Kolacja: wrap z fotucznicą oraz sosem słonecznikowo-pietruszkowym. 

Taki catering dietetyczny dla kobiet w ciąży może zaproponować niejedna firma cateringowa. 

Dieta dla mam powinna być wartościowa zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Musi dostarczać mu wszystko, co najcenniejsze dla jego prawidłowego rozwoju. Ale też wzmacniać kobietę. Jadłospis kobiety karmiącej może wyglądać następująco:

dieta mam karmiących
jak działa dieta dla MAM
  • Śniadanie: tortilla pełnoziarnista z pieczonym kurczakiem, konfiturą cebulową i rukolą oraz sosem jogurtowym.
  • II śniadanie: brownie z buraka.
  • Obiad: tagliatelle z sosem cukiniowo-śmietanowym, parmezanem i pieczonym kurczakiem z ziołami. 
  • Podwieczorek: smoothie z suszonymi śliwkami, jabłkami i nasionami chia.
  • Kolacja: risotto z pieczarkami i natką pietruszki. 

To tylko jeden przykładowy dzień wchodzący w catering dietetyczny dla kobiet karmiących. Firmy dbają o różnorodność posiłków, ich jakość i smak. 

Buraki Ziemniaki

Etapy diety dla MAM i efekty

Zarówno dieta kobiet w ciąży, jak i karmiących, nie powinna być wprowadzana gwałtownie. Chodzi o to, aby organizm nie doznał szoku. Ma przecież wspomagać prawidłowe jego funkcjonowanie, a nie mu szkodzić. Typowe etapy diety dla MAM nie istnieją, ale należy eliminować niezdrowe produkty stopniowo, przy jednoczesnym wprowadzaniu produktów zdrowych i ważnych w żywieniu kobiet w ciąży oraz karmiących. 

dieta mam karmiących

Efekty diety dla MAM są takie, że kobieta dobrze się czuje, ma energię, nie ma problemów ze skórą i wypadającymi włosami. Dziecko zaś otrzymuje te wartości, których najbardziej potrzebuje, co też wpływa na jego rozwój. Obecność właściwej diety w życiu mamy, jak i jej dziecka objawia się dobrym zdrowiem i samopoczuciem kobiety oraz dziecka. 

By czerpać jak najwięcej korzyści wynikających z diety dedykowanej kobietom w ciąży i karmiącym, najlepiej zdecydować się na gotowy catering dietetyczny. To profesjonalnie opracowany jadłospis i starannie przygotowane posiłki w przystępnych cenach. Catering dietetyczny dla mam i kobiet w ciąży to posiłki dostarczane prosto pod drzwi domów i firm. 

Co daje dieta dla MAM?

Wiele kobiet pyta, czy dieta dla MAM jest zdrowa. Zanim zaczną ją stosować, chcą mieć pewność, że postępują właściwie. Otóż dieta pudełkowa dla ciężarnych ma na celu wzmocnienie organizmu, a także dostarczenie mu tego, co dla niego najważniejsze. Dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży i karmiących to nie dieta odchudzająca. Opiera się wyłącznie na zdrowych posiłkach przygotowywanych na bazie składników najwyższej jakości, według receptur doświadczonych kucharzy. Specjalistów, dla których dieta mam karmiących piersią i w ciąży nie jest obca. 

Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety dla MAM

Catering dla mam karmiących i w ciąży ma wiele zalet. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dostarcza on to, co najcenniejsze dla samej kobiety, jak i jej dziecka. Opiera się wyłącznie na tych produktach, których organizm w czasie ciąży i laktacji potrzebuje najbardziej. Dieta eliminuje zaś te składniki, które nie są potrzebne, a jedynie doprowadzają do niepotrzebnego tycia i samego zapełniania żołądka. 

Co jeść na diecie dla MAM

Sam catering dla kobiet w ciąży i karmiących w kontekście gotowych posiłków, jest ogromną wygodą. Pozwala na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Kobieta ciężarna nie musi osobiście fatygować się do sklepu w celu zrobienia zakupów, by następnie przygotować posiłki na cały dzień. Kobieta karmiąca ma więcej czasu dla dziecka i siebie. Zatem dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży i karmiących ma wiele zalet. Zalety diety dla MAM przekonują do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i przejścia na zdrowszy tryb żywienia. 

Na próżno tu szukać wady diety dla MAM. Może jedyną jest tylko to, że ceny produktów wysokiej jakości, szczególnie warzyw i owoców poza sezonem, są dość wysokie. To z automatu generuje wyższe ceny cateringów. Jednak biorąc pod uwagę to, że wybierając catering dla ciężarnych albo mam karmiących nie trzeba robić zakupów, tracić czasu na gotowanie, a później jeszcze wyrzucać części składników, które nie zostały wykorzystane, usługa jest jak najbardziej opłacalna.

Buraki Ziemniaki

Jak wybrać catering dla matek karmiących i kobiet w ciąży?

Prawda jest taka, że nie każda dieta pudełkowa jest identyczna. Wiele zależy od firmy cateringowej. Dlatego chcąc stosować pełnowartościową, dobrej jakości dietę, trzeba przede wszystkim zacząć od wyboru atrakcyjnej oferty. I przy tym wyborze nie zawsze najważniejsze są zniżki na catering. Liczy się tu jakość.

dieta dla przyszłych mam

Ranking cateringów może być podpowiedzią, gdzie zamawiać diety. Jednak trzeba zapoznać się z menu oraz opiniami innych klientów. Dzięki temu będzie większe prawdopodobieństwo, że wybrana dieta pudełkowa dla mam karmiących i przyszłych mam będzie tą odpowiednią. Poza tym trzeba też konkretnie ustalić, czy ma to być catering dla matek karmiących, czy dla kobiet w ciąży. Każda z tych diet opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, ale są pewne różnice. Catering dla mamy karmiącej musi być przygotowywany ze szczególną ostrożnością, bo to co zje mama będzie miało wpływ na samopoczucie dziecka. Może wpłynąć na przykład na ból brzuszka. Dieta dla mamy w ciąży może być przygotowywana z większą swobodą. 

Chcąc zamówić catering dla mam warto zwrócić uwagę na kody rabatowe na catering, ale niech nie będą one kluczowe w kwestii ostatecznego wyboru. 

Podsumowanie

Catering dietetyczny dla mam karmiących oraz kobiet w ciąży to szybki dostęp do prawidłowo zbilansowanych, zdrowych posiłków, które będą przynosić korzyści dla organizmu kobiety, jak i jej dziecka. Choć bardzo często tego rodzaju cateringi są określane nazwą cateringu dla mam, trzeba mieć świadomość, że catering dla karmiących to zupełnie inna dieta, niż dieta dla kobiet ciężarnych. Są pewne różnice w menu i w zasadach opracowywania jadłospisu. 

Artykuł zawiera informacje zaczerpnięte z rozmowy z dietetykiem klinicznym.