/

Dieta sportowa

Co to jest dieta sportowa
Buraki Ziemniaki

Czym jest dieta sportowa?

Co to jest dieta sportowa? Takie pytania zadaje wiele osób. Wśród nich są również ci, którzy zastanawiają się, czy ich codzienna aktywność jest już wystarczającym powodem do sięgania po catering sportowy. Warto zatem wyjaśnić, że dieta dla sportowca to nic innego, jak sposób żywienia, który zapewnia wysoką podaż białka i węglowodanów. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie osoby o podwyższonej aktywności zaspokajają swoje dzienne zapotrzebowanie na poszczególne mikroskładniki. Dziś można zamówić specjalny catering dietetyczny dla sportowców i tym prostym sposobem uniknąć kłopotu związanego z koniecznością regularnego przyrządzania posiłków. 

Jak działa dieta sportowa, czyli co jeść, czego unikać?

Dieta sportowa wykazuje się bardzo szerokim działaniem. Pozwala osiągnąć założone cele treningowe. Przede wszystkim zapewnia wysoką podaż białka i węglowodanów, dzięki czemu sportowcy zaspokajają zapotrzebowanie swojego organizmu na niezbędne dla niego makroskładniki. Trzeba jednak mieć świadomość, iż w ten sposób działa wyłącznie prawidłowo zbilansowana dieta. Są produkty, które osoby na tej diecie muszą jeść, a także takie, które powinny wyeliminować. 

Co jeść na diecie sportowej? Dieta tego rodzaju musi dostarczać organizmowi białka, tłuszcze oraz węglowodany. Ważne jest, aby ich rozkład przedstawiał się w następujący sposób: białka 20-30% energii, tłuszcze 20-30% energii, węglowodany 45-60% energii. Białko jest materiałem budulcowym organizmu. sportowcy potrzebują go od 1,2 do 2 gramów na każdy kilogram masy ciała. Białko należy uzupełniać po skończonym treningu. Dieta dla sportowców powinna bazować na węglowodanach złożonych o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Jeśli chodzi o tłuszcze, bardzo ważne są tu wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. 

Produkty dozwolone i zalecane na diecie sportowej to mięso, ryby, owoce morza, jaja oraz mleko i produkty wyprodukowane na bazie mleka. Dieta powinna być bogata w nasiona roślin strączkowych, tofu, produkty zbożowe i orzechy. Jadłospis dla sportowca musi zawierać kasze gruboziarniste, pełnoziarnisty makaron,  dojrzałe banany i owoce suszone. Wspomniane powyżej tłuszcze to oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy włoskie i awokado. 

Czego nie można jeść na diecie sportowej? Z listy produktów spożywanych na tej diecie należy wyeliminować masło, smalec, tłuste wędliny, a także śmietanę oraz tłuste sery. Produkty zabronione na diecie sportowej to również słodycze oraz wszystkie inne produkty zawierające cukry proste. Sportowcy muszą wyeliminować alkohol, napoje gazowane z dużą zawartością cukru. Ponadto wysoko przetworzonych produktów i dań także nie powinno się jeść na diecie sportowej

Zasady diety sportowej

Tak jak każda inna dieta, tak również dieta sportowca opiera się na kilku ważnych zasadach.
Jadłospis dla sportowca

Jedną z nich jest właściwa podaż makroskładników, czyli białka, tłuszczy i węglowodanów. Należy zachować odpowiednie proporcje. Druga zasada to właściwe nawodnienie. W czasie treningu wraz z potem sportowiec traci duże ilości wody oraz elektrolitów. W związku z tym trzeba uzupełniać wodę przed treningiem, w trakcie, a także po wysiłku. Najlepiej sięgać po wodę średnio- albo wysokozmineralizowaną. Warto też pić izotoniki, które nawadniają organizm znacznie szybciej. 

Kolejna zasada diety sportowej to regularność posiłków. Przed treningiem sportowiec nie może odczuwać głodu, ale też przejedzenia. Posiłki należy dopasować do ilości aktywności i pory dnia. W związku z tym jadłospis osoby trenującej po południu może wyglądać zupełnie inaczej, niż tej, która trenuje rano. Regularność w jedzeniu posiłków jest bardzo ważna dla układu pokarmowego. Ma to zarazem wpływ na zwiększenie efektywności wykonywanego treningu. 

Zasadą diety sportowców jest posiłek proteinowy po treningu. Po aktywności organizm jest w deficycie. Ponieważ w tym czasie zużyto zmagazynowaną do tej pory energię, trzeba ją uzupełnić. Dlatego po odbyty treningu warto zjeść małą przekąskę. 

Zamawiając catering dla sportowcow nie trzeba zastanawiać się, co zjeść i tracić czasu na samodzielne przygotowywanie tych posiłków. Dieta sportowca catering to gotowe i różnorodne dania, które dostarczają organizmowi to, czego mu najbardziej potrzeba do normalnego funkcjonowania i utrzymania zdrowia. 

Nie ma czegoś takiego, jak etapy diety sportowej, ale decydując się na nią, warto zacząć od stopniowego eliminowania złych nawyków żywieniowych i etapowego wprowadzania produktów, które dostarczą organizmowi to, czego najbardziej potrzebuje. Dzięki temu organizm uniknie szoku. 

Jadłospis dla sportowca

Jadłospis diety sportowej – przykład

Dieta pudełkowa sportowa może być skomponowana na wiele różnych sposobów, ale zawsze musi trzymać się tych samych zasad. Im bardziej różnorodne będą posiłki, tym większa jest szansa na to, że będą zjadane z chęcią i w całości. Oto przykładowy jadłospis diety sportowej

Jak widać, dieta pudełkowa dla sportowców może być ciekawa i zarazem smaczna. Bo catering dietetyczny przygotowywany z myślą o sportowcach wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami. Znaleźć w nim można smaczne, a zarazem różnorodne i posiłki rzadko spotykane w codziennym menu. 

Chcąc sprawdzić, jakie posiłki mogą znajdować się w tej diecie, wystarczy przeanalizować gotowy catering dla sportowców zamieszczony na stronie wybranej firmy cateringowej. Na stronach tych można przy okazji znaleźć specjalne kody rabatowe na catering i skorzystać ze zniżki już przy pierwszym zamówieniu. 

Dieta sportowa

Efekty diety sportowej

Co daje dieta sportowa? Przede wszystkim dodaje siły i energii, a co za tym idzie, zwiększa możliwości w zakresie treningów. Dostarcza organizmowi to, co dla niego najcenniejsze. Eliminuje zaś produkty i tym samym substancje, które negatywnie wpływają na organizm i zdrowie sportowca. Sportowiec dzięki właściwemu żywieniu jest zawsze gotowy do treningów i kolejnych zawodów, a tuż po aktywności, uzupełnia wszelkie niedobory. Efekty diety sportowej są pozytywne. 

Co jeść na diecie sportowej

Czy jest zdrowa dieta sportowa? Dieta opiera się na zrównoważonym spożywaniu odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin. Składa się tylko ze zdrowych i wartościowych posiłków. Wyklucza niezdrowe dania oraz przekąski. Posiłki są przygotowywane z użyciem wyłącznie zdrowych produktów i składników. Dieta sportowa jest dopasowana do trybu życia, jaki prowadzą osoby aktywne. 

Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety sportowej

Zalety diety sportowej przekonują osoby aktywne do zmiany nawyków żywieniowych, a przynajmniej do wyeliminowania negatywnych przyzwyczajeń. Zaliczyć do nich można chociażby samo to, że pozwala ona realizować cele treningowe. Poprawnie zbilansowane posiłki dodają energii i jednocześnie przyczyniają się do osiągnięcia pożądanych efektów. Co więcej, wysokobiałkowa dieta sportowca przyczynia się zarazem do wzrostu masy mięśniowej. Pomaga zarazem w regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Gotowa dieta pudełkowa dla sportowców to wygoda i ogromna oszczędność czasu.

Co to jest dieta sportowa

Według wielu sportowców, wady diety sportowej nie istnieją. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie mają możliwość spełniania swoich marzeń związanych ze sportem. Jak każda zdrowa dieta ukierunkowana na pewne cele, wiąże się z szeregiem wyrzeczeń. Tak jest i w tym przypadku. Jednak decydując się na catering dietetyczny sportowy, można spodziewać się naprawdę smacznych, zdrowych i apetycznie podanych posiłków.

Dieta sportowa – catering

Zamawiając catering z dostawą do domu czy pracy, można sporo zaoszczędzić, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Tym bardziej, że dziś dostępne są specjalne zniżki na catering. Zniżki te obowiązują nie tylko na zestawy testowe, ale także na kolejne posiłki. Rabaty przysługują za polecanie oferty, ocenianie posiłków oraz inne działania. Warto uważnie zapoznać się z ofertą cateringu, przejrzeć ranking cateringów i ostatecznie wybrać najlepszy. To najlepszy sposób na regularne dostarczanie niezbędnych wartości, tak cennych dla organizmu sportowca.

Podsumowanie

Podsumowując, dieta dla sportowców to jeden z kluczowych czynników wpływających na osiągnięcia sportowe. Dobrze zbilansowana jest bezpieczna i zdrowa. Łatwy dostęp do cateringów to sposób na zdobycie gotowych, pełnowartościowych posiłków w atrakcyjnych cenach.
Artykuł został opracowany we współpracy z dietetykiem klinicznym.