/

Dieta wegańska

dieta wegańska
Buraki Ziemniaki

Co to jest dieta wegańska?

Tak wiele osób nie ma pojęcia czym jest dieta wegańska i nierzadko myli ją z wegetarianizmem. A tymczasem znacznie się od niego różni. Mimo niewiedzy sporej liczby osób, dziś dieta wegańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Za jej wyborem przemawiają argumenty ideologiczne, środowiskowe, etyczne, a także polityczne i religijne. Weganizm jest odmianą wegetarianizmu. Zatem czym jest dieta wegańska, a dokładniej, na czym polega? 

Dieta polega na spożywaniu żywności pochodzenia roślinnego. Jej podstawę stanowią warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, orzechy, nasiona, pestki oraz oleje roślinne. Produkty zabronione na diecie wegańskiej to zdecydowanie mięso, ryby, owoce morza, a także jaja, mleko oraz przetwory mleczne. Co ciekawe, do tych produktów zalicza się nawet miód. 

Jak działa dieta wegańska? Choć wyklucza mięsa oraz ryby, tak wydaje się ważne produkty dla prawidłowego funkcjonowania, to jednak zapewnia organizmowi mnóstwo korzyści. Ale więcej o tym w dalszej treści tekstu.

Zasady diety wegańskiej

Zanim ktokolwiek przejdzie na weganizm, powinien sprawdzić, jakie są zasady diety wegańskiej. Obejmują one zalecenia co do produktów, które należy spożywać i tych, które trzeba wykluczyć z codziennego jadłospisu. Dużym wsparciem dla osób, które przechodzą na weganizm, może być gotowa dieta wegańska pudełkowa. Mimo to warto jednak wiedzieć, jakie zasady istnieją. 

Jak działa dieta wegańska

Co jeść na diecie wegańskiej?

Produkty dozwolone i zalecane na diecie wegańskiej to: owoce i warzywa, rośliny strączkowe (groszek, ciecierzyca, fasola, soczewica), pieczywo, makaron, ryż, napoje roślinne, orzechy, nasiona, kiełki, tofu. Ponadto kuchnia wegańska akceptuje grzyby, glony morskie, ser z mleka sojowego. Wegański catering jest wręcz bogaty w te produkty. Ale oczywiście te wymienione powyżej nie są jedynymi, z których można przygotowywać posiłki. Nie sposób jednak wymienić każdego z nich. 

dieta odchudzająca

Czego nie można jeść na diecie wegańskiej?

Dieta wegan nie zawiera takich produktów jak mięso, w tym drób, ryby, owoce morza oraz jaja. Produkty zabronione w diecie wegańskiej to też mleko i produkty mleczne, produkty zawierające żelatynę wieprzową, a także miód. 

Ponadto nie powinno się jeść na diecie wegańskiej wywarów mięsnych. Nie należy również stosować leków i kosmetyków, które zostały wyprodukowane na bazie tkanek zwierzęcych. 

Etapy diety wegańskiej

Osoby, które chcą zacząć stosować wegański catering dietetyczny, powinny podejść do sprawy w sposób ostrożny i rozważny. Czyli można powiedzieć etapowo, tak by nie wyrządzić dla organizmu większej szkody. Przede wszystkim przejście na weganizm musi być w pełni świadome. 

W pierwszej kolejności trzeba zdobyć jak największą wiedzę na temat prawidłowego komponowania jadłospisu. Co prawda pod hasłem jadłospis dieta wegańska można znaleźć gotowe menu. Co więcej, istnieje gotowa dieta pudełkowa wegańska. Więc nie trzeba posiłków przygotowywać samodzielnie. Jednak wiedza i tak jest potrzebna. 

Dopiero teraz można przejść do stopniowych zmian stylu życia. Nagła zmiana nawyków żywieniowych może być zbyt drastyczna. Dlatego warto zacząć od wyeliminowania przetworzonego i czerwonego mięsa, a później drobiu. Dopiero później można eliminować kolejne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja czy nabiał. Wraz z wykluczaniem produktów ze swojej diety, powinno się wprowadzać produkty roślinne i całe dania wegańskie. Należy też stopniowo zmieniać swoje dawne nawyki dotyczące ogólnego stylu życia. Na przykład wybierać produkty kosmetyczne, które nie zawierają składników zwierzęcych i też nie były testowane na zwierzętach. 

Mając już odpowiednie przygotowanie, można śmiało przejść na dietę. Warto skorzystać przy tym z pomocy fachowców, np. dietetyka. Dobrą opcją będzie też wspomniany już catering wegański

Dieta wegańska

Efekty diety wegańskiej

Dieta pudełkowa wegańska generuje duże zmiany dla organizmu, ale wbrew pozorom bardzo pozytywne. W związku z tym nawet nie ma co się zastanawiać czy jest zdrowa dieta wegańska, bo zdecydowanie czyni wiele dobrego dla zdrowia. Wystarczy tylko poczytać, jak negatywny wpływ na organizm i zdrowie ma czerwone mięso. Do czego prowadzi zjadany w mięsie tłuszcz zwierzęcy. 

Zatem co daje dieta wegańska? Na pewno dobre samopoczucie, przypływ energii, zdrowie i ochronę przed wieloma chorobami. Należy tylko pamiętać, że musi być poprawnie zbilansowana. Samodzielnie przygotowując jadłospis, można popełnić wiele błędów. To między innymi właśnie dlatego wegańska dieta pudełkowa budzi tak duże zainteresowanie. 

Jak działa dieta wegańska
czym jest dieta wegańska
Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety wegańskiej

Jakie są wady diety wegańskiej? Podstawową wadą jest wykluczenie z codziennego jadłospisu produktów, które zawierają: witaminę B12 i D, kwasy tłuszczowe omega-3, żelazo, wapń, cynk oraz jod. Na szczęście można go dostarczać organizmowi w inny sposób, na przykład poprzez właściwą suplementację, ale też zjadanie produktów dopuszczalnych przy tej diecie, a zawierających właśnie te cenne dla organizmu wartości. 

dieta wegańska

Zalety diety wegańskiej są różne. Dieta przede wszystkim przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego, emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody, a także erozji gleby. Dieta dla wegan ma również korzystny wpływ na zdrowie. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, kamicy żółciowej, nowotworów, hemoroidów, zaparć oraz otyłości.

Dieta wegańska – jadłospis

Wiele osób dopytując, na czym polega dieta wegańska, tak naprawdę szuka gotowych jadłospisów. Ci, którzy przechodzą na tę dietę najczęściej nie mają pojęcia, po jakie produkty sięgać i jak przygotowywać posiłki. Dlatego w ich przypadku najbezpieczniej byłoby zamówić catering dietetyczny wegański. Obecnie catering dietetyczny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest przede wszystkim łatwo dostępny. W ramach usługi klienci otrzymują gotowe posiłki na cały dzień. Dzięki temu nie muszą tracić czasu ani na gotowanie, ani też na szukanie odpowiednich produktów spożywczych. Motywacją do korzystania z cateringu są również coraz powszechniejsze kody rabatowe na catering. Dzięki nim można całkiem sporo zaoszczędzić.

Przykładowe posiłki serwowane w ramach diety wegańskiej wyglądają następująco:

  • Śniadanie: naleśniki z wegańskim twarożkiem migdałowym, pomarańczą i gorzką czekoladą. 
  • II śniadanie: sałatka z wegańską fetą, winogronem, orzechami i sosem balsamicznym.
  • Obiad: pulpety z ciecierzycy i batatów w sosie musztardowym z puree ziemniaczanym i fasolą szparagową. 
  • Podwieczorek: ryż na mleku roślinnym z musem truskawkowo-malinowym posypany płatkami migdałów. 
  • Kolacja: chleb ze smalcem z fasoli z prażoną kaszą gryczaną i ogórkiem kiszonym. 
czym jest dieta wegańska

Jak widać, wegańska dieta pudelkowa też może być bardzo różnorodna i smaczna. Wybór gotowego cateringu to zdecydowanie lepsza opcja, niż samodzielne przygotowywanie posiłków. Bo dieta pudełkowa to same korzyści. Warto tylko wcześniej sprawdzić, kto oferuje zniżki na catering, która firma ma najlepszą ofertę. W wyborze tym może pomóc ranking cateringów