/

Dieta sokowa

detoks sokowy
Buraki Ziemniaki

Co to jest dieta sokowa?

Dieta sokowa, jak sama nazwa na to wskazuje, opiera się na piciu przez kilka dni tylko i wyłącznie soków naturalnych albo koktajli warzywno-owocowych. Wiele osób żyje w przekonaniu, że jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i oczyszczenie organizmu z toksyn. Choć niektórzy mniej więcej wiedzą, czym jest dieta sokowa, nie do końca są do niej przekonani. Warto zatem wyjaśnić w szczegółach jak działa dieta sokowa, jakie są jej zalety, wady, a także, jak może wyglądać przykładowy jadłospis i czego nie powinno się jeść na diecie sokowej.

Zasady diety sokowej

Zasady diety sokowej wcale nie są skomplikowane. Dieta ta polega na zastąpieniu stałych posiłków posiłkami płynnymi, na przykład w postaci soków owocowych i warzywnych, czy koktajli. Choć zupy typu krem też są akceptowane. Taki detoks sokowy może trwać tylko kilka dni. Bardzo popularne są diety 3-dniowe. Dietetycy podpowiadają, że osoby będące na tego rodzaju diecie powinni spożywać płynne posiłki regularnie, w ilości 4-6 porcji dziennie. Do przygotowania posiłków należy wykorzystywać warzywa oraz owoce. Warto przy tym pamiętać, że warzywa i owoce zielone zapewniają chlorofil, pomarańczowe beta-karoten, a czerwone likopenu. Najlepiej, aby koktajle i soki były przygotowywane z całych warzyw i owoców. Mają one więcej błonnika pokarmowego. Najlepsza dieta sokowa 

Co jeść na diecie sokowej? Ponieważ mowa była o tym, że akceptowane są tylko koktajle, soki oraz ewentualnie zupy typu krem, nie trudno się domyślić, co można jeść na tej diecie. Tak naprawdę do przygotowania tych napojów można wykorzystać dowolne owoce oraz warzywa. Zatem produkty dozwolone i zalecane na diecie sokowej to ogórki, gruszki, limonki, jabłka, mango, pomarańcze, banany, porzeczki, jagody, brzoskwinie, awokado, marchewki, jarmuż, liście pietruszki, a nawet sałata. Możliwości w przygotowywaniu płynnych posiłków są wręcz nieograniczone.  

A czego nie można jeść na diecie sokowej? Jak już była mowa powyżej, nie zaleca się jeść posiłków stałych. Zjadając nawet jeden normalny posiłek w ciągu dnia, można zaprzepaścić szansę na oczekiwane efekty. Skoro są produkty zabronione na diecie sokowej, a właściwie nawet konkretne posiłki, to trzeba zrezygnować z nich na czas diety.

Jadłospis diety sokowej

Przykładowy jadłospis diety sokowej wygląda następująco:
jadłospis diety sokowej
  • Sok 1: jabłko, grejpfrut, pomarańcza, burak, nasiona chia.
  • Sok 2: gruszka, pomarańcza, jabłko, kiwi, szpinak.
  • Sok 3: cytryna, pomarańcza, marchew, jabłko. 
  • Sok 4: banan, ananas, jarmuż, jabłko. 
  • Kolacja: krem z buraka.

Jak już wiadomo, wspomniane koktajle czy soki można przygotowywać na bazie różnorodnych warzyw i owoców. Zatem możliwości ich tworzenia są niemal nieograniczone. Najlepsza dieta sokowa to ta, która odpowiada indywidualnym potrzebom. Przygotowując soki, warto w miarę możliwości sięgać po ulubione owoce i warzywa. 

Etapy diety sokowej i efekty

Trudno jest tu wskazać konkretne etapy diety sokowej, ale trzeba koniecznie podkreślić, że przejście na tego rodzaju sposób żywienia wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaleca się poprzedzić tę dietę tak zwaną dietą przygotowawczą, trwającą 3-5 dni. Już wtedy najlepiej ograniczyć spożywanie mięsa, nabiału i smażonych dań. Należy wyeliminować alkohol oraz fast foody. Dobrze jest już w tym czasie komponować posiłki na bazie warzyw oraz owoców, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych i białka roślinnego.

Nie wolno zapominać również o odpowiednim nawodnieniu. Picie 1,5 litra wody dziennie to podstawa. To też ma wpływ na przygotowanie organizmu do płynnych pokarmów i zarazem oczyszczenie go z toksyn. W tym czasie zaleca się ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej. Zarówno bieg, jak i intensywne ćwiczenia siłowe lepiej zastąpić jogą.

Jakie efekty diety sokowej najbardziej przykuwają uwagę? Dieta oczyszczająca oczyszcza organizm z toksyn. Ma to na celu przywrócenie pełnej harmonii i dobrego samopoczucia. Efektem jej stosowania jest również pozbycie się obrzęków oraz nadmiaru wody. Wyraźne zmiany widać także na skórze, która staje się jędrniejsza i gładsza. Dieta ma wpływ na poprawę koncentracji oraz zdolności logicznego myślenia. Taka dieta oczyszczajaca zmniejsza ryzyko poważnych chorób. Jednak to nie wszystko, co daje dieta sokowa. Może przyczynić się nawet do utraty 5 kilogramów w ciągu 7 dni. Ponadto mówi się, że detox sokowy jest remedium na problemy jelitowe. 

W związku z powyższym, czy dieta sokowa jest zdrowa? Jeśli jest stosowana zgodnie z jej zasadami i przez osoby, które nie mają do tego przeciwwskazań, to tak. Duża dawka witamin i minerałów w postaci pożywnych soków korzystnie wpłynie na organizm sportowców, a także osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Może być stosowana przez kobiety i mężczyzn. Nie zaleca się jej natomiast osobom, które cierpią z powodu przewlekłych chorób wątroby, czy nerek. Nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z gospodarką insulinowo-cukrową. 

Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety sokowej

Na podstawie powyższych informacji dotyczących efektów, można by stwierdzić, że są wyłącznie same zalety diety sokowej. Faktycznie ma ich wiele. A zaliczyć do nich trzeba także to, że skutecznie poprawia układ pokarmowy. Dieta oczyszczająca jelita przyspiesza procesy trawienne w żołądku i jelitach, a także korzystnie wpływa na metabolizm. Oczyszcza jelita ze złogów i usuwa nadmiar wody. Wszystko o powoduje, że korzystnie wpływa na redukcję wagi. 

jadłospis diety sokowej

Pomimo wielu zalet i korzyści wynikających z picia soków czy koktajli przez kilka dni, wady diety sokowej też istnieją. Dieta oczyszczająca organizm przy pomocą soków jest dietą eliminacyjną. Może zatem powodować osłabienie organizmu oraz niedobór składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Wbrew pozorom dieta oczyszczająca wątrobę i w ogóle cały organizm, może prowadzić do osłabienia odporności. W związku z tym nie jest dla każdego. Najlepiej, aby dieta sokowa oczyszczająca była stosowana pod okiem dietetyka. Dieta oczyszczająca z toksyn bywa też kłopotliwa pod względem przygotowywania soków. Trzeba wiedzieć co z czym połączyć, aby przygotowany sok wniósł korzyści dla organizmu. Warto zatem zwrócić uwagę na detox sokowy catering, gotowe soki z dostawą pod wskazany adres. 

Catering sokowy na wyciągnięcie ręki

Pomimo iż dieta detoks sokowy trwa kilka dni, takie posiłki też można zamówić w firmie cateringowej. I jest to najwygodniejsza opcja, ponieważ nie trzeba szukać pomysłu na przygotowanie tych soków, ani też tracić czasu na zakupy. Warto podkreślić, że post sokowy w ofercie firm cateringowych jest przygotowywany przez dietetyków. Dietetycy opracowują kompozycje, a kucharze działają nad ich wykonaniem. Soki są świeże, zrobione na bazie produktów najwyższej jakości, pochodzących od sprawdzonych dostawców. 

Jak zamówić detoks sokowy catering? Dziś można to zrobić za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu. To świetny sposób na sprawdzenie menu i wybór najlepszej oferty. Pomoże w tym, chociażby ranking cateringów. Szukając firmy, warto też sprawdzić, czy oferuje zniżki na catering albo inne kody rabatowe. Catering wówczas przyniesie jeszcze więcej korzyści. 

Kuracja sokowa – podsumowanie

Dieta pudełkowa, w sensie catering dietetyczny w postaci soków, dziś jest polecany przez dietetyków. Szczególnie polecają go osobom, które są narażone na gromadzenie się w organizmie niebezpiecznych toksyn. Ale nie tylko, bo biorąc pod uwagę powyższe informacje, osób, które mogą stosować sokowy detox, jest zdecydowanie więcej. Najwygodniej jest zamówić catering. Dieta pudełkowa oczyszczająca będzie działać, o ile soki zostaną przygotowane według zaleceń dietetyka. 

Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym.