/

Dieta FOODMAP

Produkty dozwolone i zalecane na diecie FOODMAP
Buraki Ziemniaki

Co to jest dieta FOODMAP?

Dieta FOODMAP to dieta, która w rozwinięciu brzmi Fermentable Oligosaccharids, Disaccharides, Monosaccharids And Plyols. Dla wielu osób biorąc pod uwagę samą nazwę sprawia wrażenie diety bardzo skomplikowanej. W rzeczywistości jest inaczej. W takim razie czym jest dieta FOODMAP

W większym uproszczeniu celem tej diety jest znalezienie produktów, które wywołują dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wyeliminowanie ich. W to miejsce wprowadzane są zaś inne produkty. Pomimo iż wiąże się z eliminacją, nie powinna być niedoborowa. Musi zatem mimo wszystko dostarczać organizmowi odpowiednią ilość energii, białka, tłuszcze, a także węglowodany, błonnik i mikroelementy. 

Wiedząc już mniej więcej, jak działa dieta FOODMAP, czy można zatem stosować ją przez dłuższy czas? Zdecydowanie nie. Dietę można stosować przez krótki okres, ponieważ długotrwałe żywienie się według zasad tej diety prowadzi do zaburzenia mikroflory jelitowej. Zatem dieta IBS FODMAP wiąże się z korzyściami dla organizmu, ale należy zachować rozsądek. 

Zasady diety FOODMAP

Co jeść na diecie FOODMAP? To pytanie zadaje wiele osób. Tym bardziej, że nazwa FOODMAP dieta brzmi tak tajemniczo. Ważne jest, aby codzienne menu układać z użyciem dozwolonych produktów i eliminować te produkty, które wyrządzają w organizmie szkody. 

Produkty dozwolone i zalecane na diecie FOODMAP to te, które nie wywołują złego samopoczucia. Zatem chodzi tu o te, które mają niską zawartość FOODMAP, a najlepiej nie zawierają go wcale. 

Czego nie można jeść na diecie FOODMAP? Z diety tej eliminuje się niektóre warzywa: karczochy, szparagi, kalafior, kapustę, por, brukselkę, cebulę, zielony groszek, czosnek, buraki, grzyby. Jeśli chodzi o owoce, należy wykluczyć jabłka, suszone owoce, sok jabłkowy, mango, wiśnie, brzoskwinie, gruszki, śliwki oraz arbuzy. Nie powinno się również spożywać mleka oraz produktów mlecznych, takich jak: mleko, twaróg, jogurty, mleko sojowe,, budyń, lody. 

Produkty zabronione na diecie FOODMAP to też pieczywo i produkty zbożowe. Konkretnie chodzi o takie jak: mąka i pieczywo wypiekane na bazie pszenicy, żyta i jęczmienia, płatki śniadaniowe pszenne, żytnie i jęczmienne, a także makarony tego samego rodzaju. 

Tych właśnie produktów nie powinno się jeść na diecie FOODMAP. Mają w sobie dużą zawartość FOODMAP. 

Jadłospis diety FOODMAP

Pod hasłem catering FOODMAP można znaleźć gotowe menu, przykładowe jadłospisy.
dieta IBS FODMAP

Mogą być podpowiedzią dla osób, które zamierzają samodzielnie przygotowywać posiłki. Na ich podstawie można też łatwiej zrozumieć, po prostu jak low FODMAP dieta pudełkowa wygląda. 

  • Śniadanie: płatki owsiane na mleku owsianym z truskawkami i migdałami.
  • II śniadanie: sałatka owocowa z ananasa, winogron i kiwi.
  • Obiad: łosoś na parze z ryżem, pieczona papryką i cukinią. 
  • Kolacja: ser mozzarella z pomidorami i bazylią podany z pieczywem bezglutenowym.

Catering low FOODMAP to sposób na różnorodne i smaczne posiłki pomimo eliminacji wielu produktów. 

Etapy diety FOODMAP

Wyróżnia się trzy etapy diety FOODMAP. Pierwszy z nich to ścisła eliminacja. Ten moment ma od 2 do 6 tygodni i jest najtrudniejszym etapem dla każdego, kto jeszcze nie miał okazji nigdy stosować tej charakterystycznej diety. Polega na eliminacji produktów bogatych w FODMAP. Efekty diety FOODMAP, dokładnie pierwszego etapu, są widoczne już po 2 tygodniach. 

W drugim etapie ponownie wprowadza się produkty FOODMAP. Bardzo ważne jest, aby wprowadzać produkty, które zawierają tylko jeden rodzaj fermentujących węglowodanów. Ponadto, zaleca się, aby wprowadzać średnio 1 produkt co 3 dni. Warto też zacząć stosować dzienniczek i uwzględniać w nim wszelkie dolegliwości po spożyciu wybranych produktów. 

Trzeci etap to stabilizacja. W tym momencie tworzy się jadłospis na podstawie produktów, które pomyślnie przeszły fazę 2. Ważne jest, aby obejmowała jak najmniej eliminacji i była urozmaicona. Ponadto trzeba obserwować organizm i jego reakcje na poszczególne produkty. 

Dieta FOODMAP

Co daje dieta FOODMAP?

Dieta FOODMAP można nazwać pewnego rodzaju narzędziem, które skutecznie pomaga w zmaganiach z dolegliwościami jelitowymi. By jednak uzyskać ten efekt, trzeba wprowadzać tę dietę rozważnie i stopniowo. Ważne jest również, aby czynić to tylko, gdy ma się ku temu wyraźne podstawy. Stosowanie diety bezpodstawnie może prowadzić do znacznie większych szkód dla organizmu. 

Co jeść na diecie FOODMAP

Zatem czy dieta FOODMAP jest zdrowa? Jest zdrowa dla osób, które faktycznie jej potrzebują. Jeżeli ktoś z powodu spożywania określonych produktów cierpi, to stosowanie tej diety przyniesie mu ogromna ulgę. Przede wszystkim umożliwi normalne funkcjonowanie. Warto jednak, aby dieta ta była zaleceniem dietetyka. Dietetyków zatrudniają też firmy oferujące catering dietetyczny. Wystarczy zamówić konsultację ze specjalistą.

Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety FOODMAP

Dieta pudełkowa eliminująca produkty FOODMAP to nie tylko zalety, ale i wady. Jeśli chodzi o zalety diety FOODMAP, należy wymienić przede wszystkim to, że pomaga osobom, które po zjedzeniu pewnych produktów czują się źle. Największe dolegliwości odczuwają ze strony układu pokarmowego. Dieta low FOODMAP jak sama nazwa wskazuje, jest dietą eliminującą te produkty. 

FOODMAP dieta

Każda eliminacja wiąże się z pewnymi niedoborami. I jeśli chodzi o wady diety FOODMAP, niedobory te należy wymienić. Należy tylko mieć na uwadze to, że nie każdemu służy. Nie każdemu może przynieść oczekiwane efekty. Zatem jeśli przykładowo nie przyniesie nawet najmniejszych zmian po 6 tygodniach stosowania, nie należy jej kontynuować. 

Catering low FOODMAP – podsumowanie

Dieta pudełkowa FOODMAP to kolejna dieta eliminacyjna. Wielu osobom przynosi satysfakcjonujące efekty i poprawia pracę układu pokarmowego. Zdecydowanie zmniejsza jego dolegliwości, a nierzadko całkiem je eliminuje. Dlatego low FOODMAP może wielu osobom naprawdę bardzo pomóc. Szukając diety, warto zwrócić uwagę na ranking cateringów. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na stały dostęp do smacznych, a mimo to odpowiednich dla danej diety posiłków. Warto przy okazji sprawdzić, czy wybrana firma cateringowa oferuje też kody rabatowe na catering.