/

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna
Buraki Ziemniaki

Czym jest dieta ketogeniczna?

Każdy rodzaj diety ma nieco inne założenia. Co to jest dieta ketogeniczna? Tak zwana dieta keto to nic innego, jak dieta bogatotłuszczowa i ubogowęglowodanowa. Dieta ta naśladuje stan głodówki, ale jednocześnie dostarcza organizmowi wystarczającą ilość energii. 

Dieta tego rodzaju opiera się na spożywaniu dużej ilości tłuszczu, przy jednoczesnym ograniczeniu białka i zminimalizowaniu węglowodanów. Najczęściej catering dietetyczny obejmuje 4 posiłki, a w tym śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację. 

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna ma na celu wprowadzenie w stan ketozy. Organizm będąc w tym stanie korzysta z kwasów tłuszczowych jako głównego źródła energii, a nie z glukozy. W związku z powyższym, dieta ta przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej i spadku wagi. 

Zdaniem zwolenników tej diety sprzyja ona dobrej kondycji, wysokiemu poziomowi energii, a do tego wszystkiego ogólnemu i dobremu samopoczuciu. Mimo to nie jest zalecana dla każdego. Często jest traktowana, jako dieta lecznicza. W sposób szczególny poleca się ją osobom dotkniętym chorobami degeneracyjnymi, a także osobom z autyzmem, insulinoodpornością i padaczką odporną na leczenie.

Jadłospis diety ketogenicznej

Co jeść na diecie ketogenicznej? Dieta ta powinna zawierać duże ilości niskocukrowych warzyw oraz owoców. Zaleca się również spożywanie większych ilości mięsa, orzechów, tłustego nabiału oraz zdrowych tłuszczy. Jeśli chodzi o tłuszcze, to najlepszym wyborem jest oliwa z oliwek oraz olej lniany. Dieta jest bogata w pełnowartościowe białko i żelazo pochodzące z mięsa, jaj i ryb. 

Jakie jeszcze produkty dozwolone i zalecane są na diecie ketogenicznej? Biorąc pod uwagę wspomniane warzywa, nie powinno wśród nich zabraknąć takich jak brokuły, papryka, pomidory oraz ogórki. Z owoców wskazane jest przede wszystkim awokado. Do mięs, które można spożywać, będąc na diecie ketogenicznej, zalicza się pierś z kurczaka i indyka, indyka mielonego, mieloną wołowinę, stek, schab, wątróbkę i boczek. Z ryb i owoców morza zaleca się takie produkty jak łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, dorsz, krewetki, kraby, małże, homary. 

Czego nie można jeść na diecie ketogenicznej? Jeśli zaś chodzi o produkty zabronione na diecie ketogenicznej, na pewno należy wymienić banany, jabłka, gruszki, śliwki i melony. Nie powinno się jeść na diecie ketogenicznej cytrusów. Jedynym wyjątkiem są cytryny i limonki. Jednak i te należy ograniczyć. Z diety trzeba wyeliminować cukier, a co za tym idzie słodycze. Nie powinno się również pić alkoholu. 

Dieta ketogeniczna

Przykładowy jadłospis diety ketogenicznej na cały dzień może wyglądać następująco:

dieta keto

Zamawiając gotowy catering dietetyczny ketogeniczny zyskuje się nie tylko czas, ale też pieniądze. Zakup cateringu opłaca się bardziej, niż produktów do samodzielnego przygotowywania posiłków. Tym bardziej, że są jeszcze wszelkiego rodzaju zniżki na catering, także catering keto

Jakie są zasady diety ketogenicznej?

Główne zasady diety ketogenicznej to spożywanie tłuszczy i eliminowanie węglowodanów. Jedną z nich jest również ograniczanie posiłków, które zawierają cukier, w tym również warzyw i owoców. Dieta polega na spożywaniu jak największych ilości tłuszczy, ale tłuszczy wysokiej jakości. W szczególności poleca się olej z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, a nawet olej z awokado i masło kokosowe. 

Tak jak w przypadku każdej diety, także i tym razem ważna jest regularność spożywania posiłków. Dlatego poleca się catering ketogeniczny. Firma cateringowa przygotowuje posiłki na każdy dzień i dostarcza je w godzinach nocno-porannych. Dzięki temu osoby na diecie ketogenicznej mają stały dostęp do jedzenia. Co najważniejsze, nie muszą przygotowywać go samodzielnie, ani też robić zakupów. 

Etapy diety ketogenicznej i efekty

Etapy diety ketogenicznej są trzy.
Co to jest dieta sportowa
Etap pierwszy

Pierwszy początkowy trwa 1-2 tygodnie. Polega na zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. To czas, w którym osoba przechodząca na dietę musi nauczyć się prawidłowego komponowania posiłków. Może też pójść łatwiejszą drogą i zamówić catering. Dieta pudełkowa ketogeniczna jest wygodniejszą opcją i lepszą pod wieloma względami. Celem tego etapu jest osiągnięcie przez organizm stanu ketozy. 

01
Co to jest dieta ketogeniczna
Etap drugi

Drugi etap, czyli etap ketozy uruchamia się dopiero po 2-4 tygodniach od wdrożenia w życie zasad danej diety. Ketoza to stan, w którym energia jest pozyskiwana nie z glukozy, a z tłuszczów zgromadzonych w tkankach. To etap w całej diecie, w którym chudnie się wolno, bo jakieś 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Jednak chroni to przed efektem jo-jo. 

02
Co to jest dieta ketogeniczna
Etap trzeci

Trzeci etap to adaptacja do nowego metabolizmu. Następuje on po 2-3 miesiącach od wdrożenia diety. W tym czasie organizm już całkiem przyzwyczaja się do nowego sposobu pozyskiwania energii. Dochodzi wówczas do utraty około 0,5 kg tygodniowo. Takie są właśnie efekty diety ketogenicznej.

03
Dieta ketogeniczna

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Wiadomo już, co daje dieta ketogeniczna. Czy zatem jest zdrowa? W sieci można natknąć się na wiele wypowiedzi, które jednogłośnie wskazują na to, że dieta ta nie jest zdrowa. Tymczasem po coś została wymyślona. I nie zawsze chodzi tu o to, aby stosować ją celem pozbycia się zbędnych kilogramów. Czasem po prostu ma pomóc wytrwać z pewnymi chorobami. 

tania dieta pudełkowa
tani catering dietetyczny

Dieta ketogenna nie jest zalecana osobom z chorymi nerkami, wątrobą, trzustką i niedoczynnością tarczycy. Nie poleca się jej również osobom, które wymagają leczniczej diety specjalistycznej. Zanim ktokolwiek zdecyduje się na tę dietę, powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety ketogenicznej

Dieta ketonowa ma wady i zalety. Jeśli chodzi o zalety diety ketogennej, trzeba wymienić spadek tkanki tłuszczowej. W ten sposób usprawnia się pracę serca, nerek, a także innych narządów. Prowadzi to automatycznie do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i zmniejszenia poziomu cukru. Nierzadko stosuje się ją na przykład w leczeniu oraz kontrolowaniu cukrzycy. 

najtańsza dieta pudełkowa

Nie wolno jednak zapominać, że wady diety ketogenicznej też istnieją i też są ważne. Ketogeniczna dieta jest przede wszystkim masą wyzwań i wyrzeczeń. Poza tym jest bardzo uboga w witaminy i minerały. W głównej mierze ogranicza warzywa oraz owoce. Wymaga więc stosowania odpowiedniej suplementacji. Brak błonnika może powodować zaparcia. Pierwszy etap diety może wywoływać objawy typu trądzik, apatia, czy rozdrażnienie. 

Dieta ketogeniczna catering – dlaczego warto?

Osoby, które rozważają przejście na dietę ketogeniczną, powinny poważnie zastanowić się nad gotowym cateringiem. Gotowa dieta wysokotłuszczowa to starannie przygotowane posiłki na cały dzień. Posiłki te pomimo iż dieta wiąże się z szeregiem ograniczeń, są różnorodne, ciekawe i smaczne. W wielu firmach cateringowych obowiązują kody rabatowe na catering, dzięki czemu można go kupić w niższej cenie. W związku z tym, tym bardziej nie opłaca się samodzielnie gotować. 

Biorąc pod uwagę to, jakimi zasadami kieruje się ta dieta, nie warto ryzykować, przygotowując te dania we własnej kuchni. By móc to robić prawidłowo, trzeba mieć obszerną wiedzę w danym zakresie. odwiedzając pierwszy lepszy ranking cateringów, można znaleźć firmę, która dostarczy dietę w pudełkach w ustalonym czasie, zgodnie z potrzebą klienta. Dieta pudełkowa w tym przypadku to same korzyści.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna, choć nie jest dla każdego, bo wiąże się ze spożywaniem dużej ilości tłuszczu, przy jednoczesnym ograniczeniu białka i zminimalizowaniu węglowodanów, ma swoje zalety. Może pomóc wielu osobom chorym. Może też przyczynić się do wyszczuplenia sylwetki. By jednak mieć pewność, że to, co zjada się będąc na diecie ketogenicznej jest właściwe, lepiej zamówić catering. 

Artykuł został przygotowany we współpracy z doświadczonym dietetykiem klinicznym.