/

Dieta bez laktozy

czym jest dieta bez laktozy
Buraki Ziemniaki

Co to jest dieta bez laktozy?

Dieta bez laktozy jest zalecana osobom, które mają obniżoną zdolność do trawienia laktozy. Laktoza to dwucukier, który występuje w mleku ssaków. Zatem czym jest dieta bez laktozy? Dieta tego rodzaju opiera się na eliminacji świeżego mleka i ograniczeniu produktów mlecznych fermentowanych. 

Jak działa dieta bez laktozy? Ma ona konkretny cel. Jest nim zmniejszenie dolegliwości układu pokarmowego. Stosowanie tej diety zaleca się osobom, które zmagają się z zespołem złego wchłaniania laktozy. Wśród tych dolegliwości znajdują się na przykład infekcje oraz alergie pokarmowe. 

Zasady diety bez laktozy

Dieta bezlaktozy wcale nie musi wiązać się z kawą bez mleka, czy na przykład rezygnacji z ulubionego budyniu. Tak naprawdę wystarczy zamienić mleko krowie na inne produkty. W takim razie co jeść na diecie bez laktozy? Na liście zalecanych produktów znajdują się napoje roślinne (owsiane, sojowe, ryżowe, konopne, migdałowe, kokosowe), masło bez laktozy, sery bez laktozy, jogurty sojowe i kokosowe, lody wegańskie, mleczko i śmietana kokosowa. 

Produkty dozwolone i zalecane na diecie bez laktozy to te, których opakowania są oznaczone symbolem przekreślonej butelki mleka. 

Czego nie można jeść na diecie bez laktozy? Osoby, które są na diecie, muszą unikać mleka, jogurtów, czekolady, a także serków wiejskich i twarogu. Produkty zabronione na diecie bez laktozy to śmietana i bita śmietana, lody oraz masło. Należy mieć na uwadze, że laktoza może być obecna również w tych produktach, które z pozoru jej nie zawierają. Nie powinno się jeść na diecie bez laktozy przynajmniej niektórych chipsów, słodyczy, ciast, sosów w proszku, wędlin i pieczywa. Zdarza się, że laktoza jest obecna nawet w lekach. 

Jadłospis diety bez laktozy

Etapy diety odchudzającej są trzy – odchudzanie właściwe, rozszerzanie diety oraz wychodzenie z diety.
Dieta bezlaktozowa

Dieta bezlaktozowa powinna składać się z produktów pozbawionych laktozy. Przykładowy jadłospis wygląda następująco. 

  • Śniadanie: sałatka nicejska z jajkiem, fasolką szparagową i tuńczykiem polana dressingiem szczypiorkowym. 
  • II śniadanie: bagietka pszenna z musem wiśniowym i twarożkiem bezlaktozowym. 
  • Obiad: spaghetti alla norma z indykiem posypane parmezanem. 
  • Podwieczorek: jaglanka chałwowa z musem żurawinowym posypana płatkami migdałów.
  • Kolacja: bułka fitness z hummusem pomidorowym i ogórkiem. 

Takich przykładowych menu w Internecie, na stronach firm cateringowych, jest o wiele więcej. Warto więc im się przyjrzeć, by sprawdzić, czego można się po takiej gotowej diecie spodziewać. Jadłospis na każdy dzień może być dopasowany do indywidualnych preferencji. Najczęściej jest tak, że każdy catering bez laktozy można modyfikować według uznania. 

Dieta bez laktozy

Etapy diety bez laktozy

Niektóre diety wymagają stopniowego wprowadzania, można powiedzieć etapowego, tak by organizm nie doznał szoku, by nie wyrządzić mu większej szkody. Jeśli zaś chodzi o etapy diety bez laktozy, czegoś takiego nie ma. Najważniejsze jest to, aby stopniowo eliminować z codziennego jadłospisu dotychczas spożywane produkty zawierające laktozę, a w ich miejsce wprowadzać produkty i dania pozbawione laktozy. Takie zmiany gwarantują satysfakcjonujące efekty.

Dieta bez produktów mlecznych

Jakie są efekty diety bez laktozy? Jednym z nich jest brak dolegliwości trawiennych, takich jak na przykład uczucie pełności, wzdęcia czy biegunki. Jedzenie bez laktozy reguluje tłuszczową masę ciała. Prowadzi zarazem do wyregulowania gospodarki wodnej organizmu. Co daje dieta bez laktozy? Poprawia kondycję skóry i sprawia, że cera wygląda znacznie lepiej. W dodatku zmniejsza, a niekiedy nawet całkiem eliminuje częstotliwości występowania migren, a także nudności. 

Warto też podkreślić, że jeśli dieta jest dopasowana do konkretnego organizmu pod kątem kaloryczności, to nierzadko prowadzi również do spadku wagi. W związku z powyższym, czy dieta bez laktozy jest zdrowa? Biorąc pod uwagę fakt, iż osoby, które nie tolerują laktozy, będąc na tej diecie dobrze się czują i nie odczuwają dolegliwości powodowanych laktozą, można stwierdzić, że dieta jest zdrowa. Oczywiście eliminacja laktozy prowadzi do pewnych ograniczeń i eliminowania przy okazji innych cennych dla organizmu składników. Trzeba wówczas dążyć na wszelkie możliwe sposoby do uzupełnienia tych niedoborów w inny sposób. Warto korzystać z pomocy dietetyka, który pomoże w ułożeniu odpowiedniej diety do potrzeb konkretnej osoby. 

Buraki Ziemniaki

Wady i zalety diety bez laktozy

Dieta bez produktów mlecznych, czyli bez laktozy, jest dietą eliminującą całą masę produktów, które oprócz laktozy, zawierają też inne cenne składniki. W związku z tym nie możemy powiedzieć, że ma ona wyłącznie same zalety. Wady niestety też istnieją, ale jest i na to sposób. 

czym jest dieta bez laktozy

Zatem jakie są wady diety bez laktozy? Najczęściej wymienia się wspomniane niedobory innych składników. Dietę trzeba ułożyć w taki sposób, aby dostarczała ona organizmowi to, co dla niego najważniejsze. Warto zasięgnąć rady dietetyka. Minusem jest samo to, że robiąc zakupy, trzeba rozglądać się za produktami, które tej laktozy nie zawierają. Wiąże się to często z koniecznością udania się do odpowiednich sklepów. A jeśli ktoś dopiero startuje z dietą bez laktozy, może nie wiedzieć, które sklepy wybierać. Ograniczenia są także w jedzeniu na mieście. trudno o restaurację, która serwowałaby dania bez laktozy. W tym przypadku odpadają pizzerie, a także inne fast foody. Ponadto produkty bez mleka krowiego bywają znacznie droższe od tych zawierających laktozę. Często naprawdę zdecydowanie wygodniej i taniej jest wybrać catering dietetyczny bez laktozy, bo nie trzeba robić zakupów, gotować i zastanawiać się, jak te składniki ze sobą połączyć, aby jeść zdrowo i smacznie. 

Jeśli chodzi o zalety diety bez laktozy, co nieco na ten temat było mowy powyżej. Eliminuje ona dolegliwości, jakie towarzyszą tuż po zjedzeniu produktów z laktozą. Zatem główną zaletą jest dobre samopoczucie i brak problemów zdrowotnych, do których prowadzi ten składnik. Dieta bez białka krowiego umożliwia normalne funkcjonowanie osobom, które nie tolerują laktozy. Ma ona korzystny wpływ zarówno na ich zdrowie, samopoczucie, jak i wygląd. To chyba najważniejsze powody, dla których rzeczywiście warto stosować jadłospis bez laktozy.

Dieta bez laktozy

Catering dietetyczny dla osób z nietolerancją laktozy

Dieta pudełkowa to obecnie najlepsze rozwiązanie w przypadku osób, które nie tolerują laktozy. Gotowe posiłki z dostawą pod drzwi to sposób na dostęp do bezpiecznych posiłków bez samodzielnego gotowania i robienia zakupów. Pod hasłem dieta z nietolerancją laktozy co jeść, można znaleźć mnóstwo pomysłów na dania i przekąski. Jednak samodzielne ich przyrządzanie zajmuje bardzo dużo czasu. Catering jest zdecydowanie wygodniejszy. 

Dieta bez laktozy

Warto podkreślić, że gotowa dieta to w sumie nie tylko pewność, że w dostarczonych posiłkach nie ma laktozy. To również oszczędność. Wszelkie zniżki na catering i inne rabaty powodują, że opłaca się kupować jedzenie w pudełkach, przygotowywane przez firmy cateringowe, a co za tym idzie, doświadczonych kucharzy i wykształconych dietetyków. W sieci można natknąć się na niejeden ranking cateringów, który może pomóc w wyborze odpowiedniej diety. 

Podsumowanie

W przypadku, gdy ujawnia się nietolerancja laktozy dieta jest kluczem do dobrego samopoczucia i normalnego funkcjonowania. Można samodzielnie przygotowywać posiłki, wykorzystując do tego produkty bez laktozy. Jednak trzeba liczyć się z tym, że zajmie to dużo czasu. Ponadto wymaga to pewnej wiedzy i doświadczenia. Zanim osoba ta dojdzie do wprawy, minie sporo czasu. Lepiej więc sięgać po gotowe cateringi, tak zwaną dietę w pudełkach. Tym bardziej, że są rozmaite kody rabatowe na catering, upoważniające do atrakcyjnych zniżek.