/

Dieta wegetariańska

W ostatnich latach na popularności zyskuje dieta wegetariańska. Tylko czym ona właściwie jest? Czym jest dieta wegetariańska? Jakie produkty można jeść w czasie jej stosowania? Jakie są wady i zalety diety wegetariańskiej? Odpowiadamy!

Dieta wegetariańska
Buraki Ziemniaki

Czym jest dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska nie jest nowym pojęciem, a mimo to widać, że wiele osób nie ma pojęcia, czym jest. Co więcej, bardzo często jest mylona z dietą wegańską, a tymczasem to dwa zupełnie różne sposoby żywienia. Zatem dieta wegetariańska na czym polega? To najprościej mówiąc dieta, która wiąże się z eliminacją z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięs i zastąpieniu go produktami pochodzenia roślinnego. Codzienna kuchnia wegetariańska opiera się też na warzywach, owocach, grzybach i orzechach. Warto jednak zauważyć, że dieta wegetariańska występuje w różnych odmianach, więc w zależności od tego, co wybierzemy, możemy zawęzić lub poszerzyć wachlarz spożywanych przez siebie produktów.

Do najbardziej znanych odmian diety wegetariańskiej zaliczamy laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, semiwegetarianizm i weganizm. Laktoowowegetarianizm to sposób żywienia polegający na eliminacji mięsa, ryb i drobiu, ale dopuszcza spożywanie nabiału i jaj. Laktowegetarianizm to dieta wegetariańska, która wyklucza mięso, drób i ryby, ale pozwala jeść produkty mleczne i jaja. Semiwegetarianizm bazuje na produktach roślinnych i dopuszcza spożywanie jaj, mleka i przetworów mlecznych. Okazjonalnie można też jeść drób, ryby i owoce morza, więc jest to dieta polecana dla dzieci. Z kolei weganizm to najbardziej radykalna dieta wegetariańska, ponieważ wyklucza z jadłospisu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Co można jeść na diecie wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska wiąże się ze spożywaniem produktów, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych. Zatem zdrowa, zbilansowana dieta wegetariańska oznacza jedzenie pełnoziarnistych produktów zbożowych, w tym na przykład pieczywa, komosy ryżowej, płatków owsianych, płatków jęczmiennych, pełnoziarnistych makaronów i ryżu. W diecie wegetariańskiej niezwykle ważne są warzywa i owoce. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń pod względem wyboru. Jednak w przypadku owoców warto pamiętać, że spożywanie produktów z dużą zawartością cukru lub wysokokalorycznych może prowadzić do zwiększenia wagi.

Co ważne, wegetarianizm pozwala na spożywanie warzyw w dowolnej formie – na surowo, grillowane, pieczone lub na parze. Śmiało można też sięgać po warzywa mrożone, ponieważ w tej wersji nie tracą swoich właściwości i nadal pozwalają na uzupełnienie składników odżywczych i witamin. Zalecane jest również spożywanie nasion roślin strączkowych, w tym grochu, fasoli, soczewicy i bobu, czy kiełków brokułu, lucerny, rzodkiewki, słonecznika i rzeżuchy. Idealnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek, potraw, sałatek i surówek. Codzienna dieta wegetarian powinna być bogata w orzechy (orzeszki ziemne, migdały, orzechy włoskie) i zdrowe tłuszcze, ponieważ są bogate w witaminy z grupy E, B i C. Do diety wege najlepiej wprowadzić olej kokosowy i oliwę z oliwek, ale w rozsądnych ilościach. Nie można też zapomnieć o produktach mlecznych i jajkach, ponieważ to kolejne źródło białka oraz minerałów, głównie żelaza, potasu i cynku.

Czego nie można jeść na diecie wegetariańskiej?

Ograniczenia jedzeniowe zależą głównie od wybranego rodzaju diety wegetariańskiej. W klasycznej wersji dieta dla wegetarian oznacza eliminację wszelkiego rodzaju mięs, a więc wołowiny, wieprzowiny, cielęciny, drobiu, koniny, czy jagnięciny.
catering dietetyczny wegetariański

Ograniczyć należy też spożywanie szynki, pasztetów, kiełbas, mielonek i konserw mięsnych. Wegetarianie nie jedzą żelatyny, ponieważ w jej składzie znajdują się mielone kości zwierząt, czy produktów zawierających koszenilę, ponieważ to barwnik uzyskiwany z mielonych owadów. W diecie wege unika się serów produkowanych z podpuszczki zwierzęcych. Osoby, które postawią na restrykcyjny catering dietetyczny wegetariański, muszą liczyć się z większymi ograniczeniami, ponieważ do listy zakazanych produktów dojdą też ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne.

Jakie efekty daje wegetarianizm?

Mięso może zalegać w układzie pokarmowym przez wiele tygodni, a to nie wpływa zbyt dobrze na nasz organizm. Dlatego, jeśli zrezygnujemy z jego spożywania, to usprawnimy trawienie i  odciążymy układ pokarmowy. Dzięki temu, że dieta pudełkowa wegetariańska opiera się na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, możemy zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać optymalną masę ciała.

Ten sposób żywienia dobroczynnie wpływa też na układ krwionośny, jak i funkcjonowanie całego organizmu. Wegetarianie rzadziej chorują, cieszą się dobrym samopoczuciem i opóźniają u siebie procesy starzenia. Wystarczy do tego dorzucić optymalną ilość aktywności fizycznej, by zachować dobre zdrowie do późnych lat starości.

Dieta wegetariańska

Wady i zalety diety wegetariańskiej

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska niesie wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim mowa tutaj o niższym ciśnieniu krwi, poziomie glukozy oraz cholesterolu we krwi. Osoby, które przeszły na catering wegetariański są mniej narażone na rozwój chorób serca, nowotwory (na przykład rak jelita, żołądka, płuc), nadwagę i otyłość. Menu diety jest też na tyle szerokie, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nawet nie trzeba samodzielnie przygotowywać posiłków, ponieważ istnieje coś takiego jak dieta wegetariańska pudełkowa. Jeśli zdecydujemy się na nią, to każdego dnia będą nam dostarczane posiłki bezpośrednio do domu. Zapewniamy zatem sobie sporą oszczędność czasu, bo nie musimy robić zakupów i gotować.

catering wegetariański

Czego nie powinno się jeść na diecie odchudzającej? Czy jest coś jeszcze? O jedzeniu właściwie była już mowa. Warto zatem podkreślić, że najlepsza dieta odchudzająca wyklucza słodkie i gazowane napoje. Produkty zabronione na diecie odchudzającej to słodzona kawa i herbata, tym bardziej łączona z mlekiem. Ponadto z diety należy wyeliminować napoje alkoholowe.