/

Dieta DASH

Co to jest dieta DASH
buraki Ziemniaki

Czym jest dieta DASH?

Dietary Approaches to Stop Hypertension to w skrócie DASH. Co to jest dieta DASH? Nazywa się ją dietą leczniczą i to nie bez powodu. Jej celem jest leczenie oraz zapobieganie nadciśnieniu, a także innym chorobom układu krążenia. Dieta ta skutecznie wspiera funkcjonowanie organizmu. Warto podkreślić, że dieta DASH jest jedną z najzdrowszych diet na świecie. 

Jak działa dieta DASH? Polega na maksymalnym ograniczeniu żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej dużą ilość sodu, tłuszczu i do tego żywności, która ma wysoki indeks glikemiczny. 

Zasady diety DASH

Przestrzeganie diety DASH nie powinno nikomu stwarzać kłopotu. To dlatego, że jej zasady są całkiem jasne i wcale nie ma ich tak dużo. Zakładają one spożywanie 6-8 porcji produktów pełnoziarnistych dziennie, 4-5 porcji warzyw i owoców, 2-3 porcje chudego nabiału, 2-3 porcji chudego mięsa, 2-3 porcji tłuszczy roślinnych (zdrowych). Zasady diety DASH wskazują też na to, że trzeba spożywać 4-5 porcji orzechów i nasion tygodniowo. Mogą to być na przykład migdały, orzechy włoskie albo soczewica. Jeżeli ktoś zdecyduje się na spożywanie słodyczy, powinien zjadać maksymalnie 5 porcji w tygodniu. Najlepiej jednak wyeliminować je całkiem. Ponadto ważne jest, aby każdego dnia wypijać 1,5 litra wody. 

Co jeść na diecie DASH?

Produkty dozwolone i zalecane na diecie DASH to przede wszystkim warzywa oraz owoce i to najlepiej świeże albo przynajmniej mrożone. Ponadto zaleca się spożywanie produktów zbożowych z pełnego przemiału, czyli ciemne pieczywo, grube kasze oraz ziemne makarony.

Na liście dozwolonych produktów znajdują się również: chudy nabiał (sery twarogowe, jogurty, kefiry, serki wiejskie, maślanki), orzechy i nasiona (orzechy włoskie, makadamia, laskowe, pestki dyni, siemię lniane), drób i ryby, suche nasiona roślin strączkowych, oliwa z oliwek, olej rzepakowy i lniany. 

Czego nie można jeść na diecie DASH?

Jadłospis diety DASH

Produkty zabronione na diecie DASH to słodkie napoje, zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe, tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, a także czerwone mięso. Ponadto nie powinno się jeść na diecie DASH żywności wysokoprzetworzonej. Chodzi tu głównie o fast foody. Nie poleca się także produktów wędzonych i marynowanych, zawierających dużą ilość soli. Nie powinno się spożywać również słodyczy. 

Przykładowy jadłospis diety DASH

Jadłospis diety DASH może wyglądać bardzo różnie. Tym bardziej, że ilość produktów dozwolonych w diecie jest naprawdę duża.

Z wykorzystaniem tych składników można komponować różnorodne posiłki. Menu na jeden dzień wygląda następująco:

  • Śniadanie: muffinki jajeczne z warzywami i sosem tatarskim.
  • II śniadanie: sałatka śródziemnomorska.
  • Obiad: kurczak w sosie pieczarkowym, kaszą gryczaną i surówką z kiszonej kapusty.
  • Podwieczorek: zupa jarzynowa z soczewicą. 
  • Kolacja: pełnoziarniste kluski z jogurtem naturalnym i jagodami. 

To tylko przykład jednego z wielu posiłków, jakie można przygotować, będąc na tej diecie. Choć zdecydowanie wygodniej i szybciej będzie wybrać catering DASH. Obecnie dieta pudełkowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a ta dieta w szczególności. I wcale nie chodzi tu o kody rabatowe na catering. Wiele osób stawia na wygodę. 

Dieta DASH

Etapy diety DASH i efekty

Każdy, zanim podejmie kroki w kierunku zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, chce wiedzieć, co daje dieta DASH, czyli jakie są efekty długotrwałego jej stosowania. Efekty diety DASH następują stopniowo. W wielu miejscach w sieci można natrafić na hasła typu pokonaj nadciśnienie dietą DASH. Czy zatem i na to działa? Zdecydowanie tak. Już w początkowym etapie jej stosowania obniża ciśnienie tętnicze krwi. Takie zmiany są widoczne po upływie około dwóch tygodni. W dłuższej perspektywie stosowania diety, pojawiają się także: regeneracja gospodarki insulinowej, zapobieganie rozwojowi cukrzycy i miażdżycy, a także poprawa parametrów lipidowych krwi. Osoby, które stosują tę dietę zgodnie z zaleceniami dietetyków, mogą zaobserwować również redukcję masy ciała. 

Jadłospis diety DASH
dieta DASH

Zatem etapy diety DASH są bardziej widoczne w efektach. Korzystne zmiany w organizmie zachodzą stopniowo. Im dłużej stosuje się tę dietę, tym więcej korzyści dla organizmu przynosi. Ponieważ nie ma tu żadnych rygorystycznych zmian, na menu dostosowane do zasad diety DASH można przejść z dnia na dzień. 

buraki Ziemniaki

Czy dieta DASH jest zdrowa?

Jak już była mowa powyżej, dieta DASH pudełkowa jest jedną z najzdrowszych diet na świecie. Zatem odpowiedź na to pytanie nasuwa się samo. Trzeba ją tylko stosować zgodnie z zaleceniami i najlepiej pod kontrolą dietetyka. A jeszcze lepiej właśnie wybierać catering dietetyczny DASH, bo to gotowe posiłki na cały dzień z dostawą prosto pod drzwi. Nie trzeba gotować, robić zakupów, szukać przepisów, ani też tracić na to wszystko czasu. 

dieta DASH

Wady i zalety diety DASH

Z powyższego wynika, że dieta DASH catering to niemal same korzyści. Warto zatem w ramach podsumowania, przedstawić zalety diety DASH oraz o ile występują, także wady i to zarówno pod kątem samej diety, jak i cateringu. 

Jeśli chodzi o zalety, już na samym początku można podkreślić, że jest ich zdecydowanie więcej. Zaliczyć do nich należy możliwość sięgania po produkty z wszystkich grup. Poza tym nie ma konieczności wprowadzania konkretnych restrykcji, co jest uciążliwe w wielu innych dietach. Dieta tego rodzaju wykazuje się działaniem profilaktycznym w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego, a także chorób metabolicznych. 

Wady diety DASH tak naprawdę są nieistotne, bo wymienia się tu najczęściej brak smaku potraw, spowodowany wykluczeniem soli. Jednak odpowiednio przygotowane posiłki mogą być naprawdę dobre. Trzeba tylko wiedzieć, jak je przyprawić. 

Dieta DASH catering to szybki i wygodny sposób na dostęp do gotowych posiłków bez wychodzenia z domu i gotowania. Poszczególne dania są przygotowywane przez doświadczonych kucharzy, w oparciu o wytyczne dietetyków. Dzięki temu dostarczane posiłki odpowiadają zasadom diety. Catering dietetyczny w tym przypadku to najlepsza opcja dla zapracowanych, a także tych, którzy nie mają zdolności kulinarnych. 

Dieta DASH pudełkowa – podsumowanie

Dieta DASH jest jedną z najzdrowszych diet. W dodatku jest bardzo popularna i łatwo dostępna w ofercie firm cateringowych. Przeglądając dobrze opracowany ranking cateringów, można znaleźć niejedną ciekawą ofertę i tym samym firmę, która dostarcza posiłki od lat. Niektóre z nich dodatkowo zapewniają zniżki na catering, z których warto korzystać.