/

Dieta przeciwgrzybicza – na czym polega ten rodzaj diety? 

Grzybica przewodu pokarmowego jest często wynikiem nagromadzenia się w organizmie drożdżaków. Istnieje sporo sposobów leczenia jej oraz łagodzenia poszczególnych objawów, natomiast nie da się zaprzeczyć, że jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest wprowadzenie specjalnego modelu odżywiania. Kandydoza objawia się: dolegliwościami żołądkowo – jelitowymi, dolegliwościami alergicznymi, zakażeniami pochwowymi, czy też zaburzeniami poznawczymi. Warto więc wiedzieć, co jeść, aby nie dopuścić do rozwoju tej choroby.

Na czym bazuje dieta odgrzybiająca organizm? 

Dieta przeciwgrzybicza ma za zadanie wesprzeć odporność organizmu oraz mikroflorę jelitową. Czynniki, które wpływają na rozwój grzybicy przewodu pokarmowego to: 

  • częste stosowanie antybiotyków, 
  • nadużywanie alkoholu, 
  • zażywanie leków immunosupresyjnych, 
  • dieta wysokowęglowodanowa. 

Dlatego codzienny jadłospis powinien być dokładnie przemyślany. Poza przyjmowaniem leków przeciwgrzybiczych i probiotyków powinno się też obmyślić, co jeść, a czego unikać. Z pewnością, należy ograniczyć spożywanie węglowodanów. Oczywiście, są one też potrzebne w diecie, wobec czego lepiej skorzystać z porady dietetyka, gdy chodzi o ułożenie optymalnego i dopasowanego indywidualnie menu. Cenne może okazać się również skorzystanie z cateringu dietetycznego. 

Dla organizmu kluczowe będą makroskładniki i właściwe nawodnienie, wobec czego warto jeść jabłka, a także inne owoce oraz odpowiednią porcję warzyw codziennie. 

Jakie są produkty dozwolone w diecie przeciwgrzybiczej? 

Z pewnością, w diecie przeciwgrzybiczej dozwolone są: 

  • produkty z niskim indeksem glikemicznym: pieczywo pełnoziarniste, pieczywo żytnie, pieczywo na zakwasie, gruboziarniste kasze, ryż brązowy, makarony pełnoziarniste oraz płatki owsiane, 
  • świeże warzywa i owoce, w tym również owoce egzotyczne, 
  • produkty białkowe, takie jak: drób, ryby, jaja, tofu, nasiona roślin strączkowych, 
  • produkty stanowiące źródło zdrowych tłuszczów: oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, awokado oraz olej lniany. 

Niedozwolone są natomiast:

  • produkty obfitujące w cukry proste: słodycze, słodzone napoje owocowe o wysokiej zawartości cukru,
  • produkty wysokoprzetworzone, 
  • produkty z mąki oczyszczonej, 
  • alkohol. 

Sporo osób zastanawia się, czy cierpiąc na kandydozę, mogą spożywać kawę. Kawa wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, wobec czego nic nie stoi nie przeszkodzie tego, aby spożywać kawę bez cukru. 

Dieta przeciwgrzybicza – podsumowanie 

Kiedy ktoś cierpi na grzybicę przewodu pokarmowego albo obawia się jej pojawienia, to przede wszystkim powinien odstawić słodkie przekąski, ciasta, desery, napoje słodzone, a także cukier. Następnie należy też wyeliminować węglowodany proste, tłuste potrawy, a także ostre przyprawy. Dodatkowo z nabiału należy wyeliminować sery i mleko, wzmagające pojawienie się objawów takich jak wzdęcia i gazy. Do diety warto wprowadzić natomiast herbaty i zioła o działaniu przeciwgrzybiczym i zastosować kuchnię lekkostrawną. To na pewno przyniesie dobre rezultaty.