/

Jak sprawić, aby dieta była przyjazna i można było w niej długo wytrwać?

Stosowanie różnego rodzaju diety to często klucz do sukcesu. Pozwalają one dbać o wygląd, zdrowie, a także wydolność organizmu. Często jednak oprócz wielu zalet, jakie ze sobą niosą, powodują też zniechęcenie, różnego rodzaju problemy, a także demotywują i zniechęcają do dalszego stosowania. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż każde przedsięwzięcie w dłuższym okresie rodzi pewne trudności. Istnieje jednak wiele przydatnych wskazówek, które pomagają wytrwać w diecie i stworzyć z niej przyjemną część życia. O tym, jak stosować diety, aby były przyjazne i można było w nich długo wytrwać poniżej.

Brak drakońskich założeń

Pierwszym sposobem na to, aby stworzyć dietę przyjazną naszemu organizmowi, w której będziemy mogli wytrwać długi czas, jest brak drakońskich założeń. Jest to jeden z najczęstszych błędów, które popełniają osoby wchodzące w nowe diety. Plan żywieniowy, który zakłada bardzo restrykcyjne i rygorystyczne elementy, nie sprzyja długotrwałemu utrzymywaniu. Jest on przeznaczony jedynie dla osób, które muszą przestrzegać takich diet ze względów zdrowotnych albo osób niezwykle zmotywowanych. Nie dotyczy to zatem zdecydowanej większości osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i być na diecie regularnie.

Dieta nie powinna mieć zatem kontrowersyjnych założeń, a powinna być jak najbardziej dostosowana do naszej osoby. Istnieje bardzo duża liczba diet, które pozwalają uzyskać podobne efekty. Oznacza to, że powinniśmy wybrać taką dietę, która jest najbliżej naszych przekonań i która pomoże nam osiągnąć upragniony cel. Jeśli dieta będzie prosta i przystępna, będziemy mogli utrzymywać ją przez dłuższy okres.

Rygorystyczny plan żywieniowy stosowany jest przeważnie do osiągnięcia konkretnego celu, a nie w długotrwałej perspektywie. Jest on bardzo wymagający i nie pomaga w utrzymywaniu zdrowia fizycznego. Warto zatem wybrać diety, które będą najmniej uciążliwe i najbardziej satysfakcjonujące. Z pewnością pomoże to utrzymać je długoterminowo.

Dieta upodobniona do pierwowzoru

Kolejnym sposobem na długofalowe utrzymanie zdrowej diety jest wybór diety upodobnionej do pierwowzoru naszego żywienia. Jeśli chcemy wprowadzić dietę, którą będziemy przestrzegali przez dłuższy czas, warto wybrać taką, która jest najbliższa naszemu obecnemu żywieniu. Rzecz jasna, jeśli chcemy zmienić nasze aktualne żywienie, oznacza to, że nie jest ono zbyt dobre, ale w pewnych elementach powinniśmy zadbać o to, aby nowa dieta nie różniła się zbyt bardzo od aktualnej. Mogą to być takie elementy jak ilość posiłków, czas jedzenia posiłków, czy grupy produktów, które lubimy najbardziej.

Jeśli wybierzemy dietę, która będzie najbardziej podobna do naszych dotychczasowych nawyków i upodobań, zwiększamy szansę, że łatwiej w nią wejdziemy i dłużej w niej wytrzymamy. Im większe podobieństwa, tym mniejszą pracę adaptacyjną będziemy musieli wykonać i tym większa szansa, że nowa dieta pozostanie z nami na stałe. Zasadę tą powinny stosować, zwłaszcza osoby, które mają trudności w zmianach i przystosowaniu się do nowych warunków.

Miłe akcenty

Tym, co pomoże utrzymać nową dietę na stałe w naszym jadłospisie to miłe akcenty, jakie będziemy serwowali sobie, wplatając je do nowego planu żywieniowego. Bardzo często w dietach przeszkadza nam rygorystyczne podejście i utrzymywanie nowych nawyków żywieniowych. Diety takie, choć są najskuteczniejsze, często nie pozwalają na wytrwanie w nich przez dłuższy czas. Jeśli zatem chcemy korzystać z nowej diety długofalowo lub na stałe, warto ustalić sobie miłe akcenty, które będą zachęcały nas do takiego działania.

Takimi akcentami mogą być np. małe nagrody w trakcie dnia, które będziemy mogli zjeść i które nie będą związane z naszą nową dietą. Jeśli ustalimy w racjonalny sposób przekąski, słodkości lub małe nagrody, nie będą one kolidowały z nową dietą i miały na nią znaczącego wpływu. Będą jednak w bardzo pozytywny sposób wpływały na nasze nastawienie i pomogą nam utrzymywać nowy plan żywieniowy na stałe.

Pomoc dietetyka

Jednym z ciekawszych sposobów na sprawienie, aby dieta była przystępna i lubiana przez nas jest skonsultowanie się z profesjonalistą. Dietetyk bardzo często może pomóc nam wybrać odpowiednią dietę, a także odpowiedzieć, jak ją stosować. Dietetycy mają bardzo duże doświadczenie w tym zakresie i pomagają również układać konkretne jadłospisy. To wszystko oznacza, że możemy zwrócić się z dowolnymi problemami do dietetyka, a on pomoże nam je rozwiązać. Dzięki temu wiele diet może okazać się przystępnych dla nas, które dodatkowo polubimy i będziemy stosowali długotrwale.

Catering dietetyczny

Jednym z ułatwień, z których można skorzystać, Jeśli chcemy długotrwale stosować konkretną dietę, jest catering dietetyczny. Jedzenie pudełkowe polega na tym, że firma cateringowa codziennie przygotowuje i dostarcza pełny zestaw posiłków, które wystarczy jedynie odgrzać i spożyć. Jest to bardzo pomocne, gdyż nie musimy samemu przeznaczać czasu na zakupy oraz gotowanie, a możemy skupić się na innych aspektach diety, czy programu żywieniowego, który wdrażamy.

Plusem przy długotrwałej diecie pudełkowej jest możliwość wynegocjowania atrakcyjnych stawek cenowych. Im dłuższy plan żywieniowy tym niższe ceny za pojedynczy posiłek. Jeśli zatem zamierzamy regularnie stosować zdrową dietę, możemy skorzystać z dużo lepszych cen, aniżeli w przypadku zamówienia cateringu dietetycznego na tydzień lub miesiąc.

Plusem do wyboru cateringu dietetycznego jest również możliwość personalizacji zamówień, a także ich dostosowania do naszej osoby. Obecnie nie jest to problemem, gdyż firmy cateringowe starają się iść jak najbardziej na rękę osobom zamawiającym – zwłaszcza jeśli będą jadły catering dietetyczny przez dłuższy okres.