/

Jak zacząć stosować dietę?

Diety to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie różnorodnych celów – od tych związanych ze zdrowiem po te związane z urodą i kondycją. Często jednak gdy chcemy wdrożyć nową dietę, mamy wiele obaw, wątpliwości, a także nie wiemy, czy zdołamy w niej wytrwać przez dłuższy czas. W tym tekście przedstawiamy najprzydatniejsze porady, które pomogą Wam wejść w nową dietę prosto, bezpiecznie oraz skutecznie.

Dobre planowanie

Pierwszym krokiem, jeśli chcemy zacząć stosować nową dietę, jest dobre zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Wprowadzanie nowego stylu żywienia jest odpowiedzialne i ważne dla organizmu, dlatego musimy przyłożyć do tego maksimum uwagi.

Przede wszystkim powinniśmy uzyskać wszystkie najważniejsze informacje o danej diecie z kilku źródeł i porównać je, tak aby nie pominąć żadnego aspektu. Powinniśmy być świadomi zalet oraz wad i wymagań, które stawia przed nami dieta, jaką chcemy zastosować.

Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z profesjonalistą – dietetykiem, który pomoże nam wejść w nową dietę, a także porozmawia z nami na temat naszych oczekiwań, czy prawidłowego stosowania diety. Jest to bardzo ważne, gdyż często informacje, jakie znajdziemy w internecie o konkretnych dietach są ogólne. Do każdej diety należy jednak podejść w sposób indywidualny i upewnić się, że będzie dla nas dobrze dobrana. Nawet najlepsza dieta, która nie będzie służyła nam w naszym konkretnym przypadku, nie jest warta zastosowania.

Praktyczne przygotowania

Kolejnym krokiem do wprowadzenia nowej diety jest praktyczne przygotowanie się do takiego kroku. Bardzo często zmiana żywienia jest drastycznym posunięciem, a nasz organizm musi przyzwyczaić się do nowego jedzenia, nowych dawek posiłków, czy godzin przyjmowania przekąsek. Powinniśmy zatem dobrze zaplanować regularne godziny jedzenia, a także zastanowić się co zrobić, w przypadku gdy dieta nie będzie układała się po naszej myśli. Powinniśmy zatem przygotować alternatywne sposoby jej stosowania, a także przemyśleć jej rozszerzenie czy rozbudowanie.

Do praktycznych aspektów wprowadzania diety należy również zaplanowanie przyrządzania posiłków. Musimy zorientować się, w jakich sklepach kupimy produkty potrzebne do stosowania naszej diety, a także, czy będą one odpowiedniej jakości. Musimy zatem przemyśleć pełny łańcuch dostaw, tak aby zabezpieczyć dietę przynajmniej na kilka dni do przodu. Z pewnością nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której po rozpoczęciu diety będziemy musieli ją przerwać lub modyfikować ze względu na brak składników. Jest to bardzo niekorzystne i zdecydowanie utrudni przejście na nowy tryb żywienia. Powinniśmy także przetestować przepisy, a także przygotować kuchnię i wszystkie akcesoria, które będą potrzebne nam do przyrządzania nowych posiłków.

Korekty i dostosowanie

Jeśli wprowadzimy już nową dietę do naszego jadłospisu, powinniśmy zająć się obserwowaniem jej, a także korektami. Bardzo rzadko dzieje się tak, że nowo wprowadzona dieta przyjęła się idealnie i nie musimy nic w niej zmieniać. Zmiany i dostosowanie są naturalnym procesem, którego nie musimy się obawiać, a który wręcz powinniśmy wykorzystać. Każda osoba jest indywidualnością i nawet ogólne diety lubiane przez duże grupy osób mogą w pewnych elementach nam nie pasować.

Musimy zatem zaobserwować, czy nie notujemy spadków wydolności i nie czujemy się gorzej. Warto także wziąć pod uwagę, czy dieta jest wystarczająca i nie jesteśmy głodni pomiędzy posiłkami. Uważnie powinniśmy obserwować również nasze ciało, i to, czy nie pojawiają się na nim żadne efekty alergiczne. Czasami przy zmianie żywienia dowiadujemy się, że pewne produkty są przez nas gorzej tolerowane lub nas uczulają.

Wszystkie kwestie powinniśmy na bieżąco korygować i starać się ustawić nową dietę w taki sposób, aby była jak najbardziej komfortowa dla nas, a także dawała nam jak najwięcej korzyści. Wszystkie korekty powinny być jednak przeprowadzane z rozwagą i z zachowaniem głównych założeń diety. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z pewnymi elementami kluczowymi, takimi jak wartości odżywcze, czy ilość spożywanych kalorii możemy skonsultować się z dietetykiem, który pomoże nam rozwiązać te problemy. Zmienianie fundamentów diety samodzielnie może nie przynieść dobrych rezultatów i spisać na niepowodzenie nasz nowy styl żywienia.

Wszystkie zmiany warto również przeprowadzać w sposób łagodny bez drastycznych zmian, tak aby organizmem miał czas się do nich przystosować. My z kolei będziemy mieli czas na zaobserwowanie zmian i dokładniejsze ustawienie wszystkich aspektów.

Catering dietetyczny

Jednym z lepszych sposobów na rozpoczęcie stosowania diety może być catering dietetyczny. Jest to rozwiązanie, które nie przychodzi jako pierwsze na myśl, gdy zastanawiamy się jak wprowadzić i rozpocząć stosowanie nowego programu żywieniowego. Wybór cateringu dietetycznego może jednak bardzo ułatwić takie posunięcie, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy doświadczeni w tej materii i nigdy wcześniej nie stosowaliśmy regularnie diety.

Przede wszystkim catering dietetyczny pozwala skupić się na kontrolowaniu naszego ciała, a także wszystkich kwestiach około dietowych. Przy wyborze żywienia pudełkowego nie musimy zajmować się obszernym tematem zakupów, gotowania, a także przyrządzania posiłków. Tym jednym posunięciem, zamawiając catering dietetyczny rozwiązujemy wiele problemów, które mogą skutecznie przeszkadzać w wejściu w nową dietę. Możemy zatem skupić się tylko na motywowaniu się, ćwiczeniach, czy utrzymaniu stabilnego stylu życia, co jest bardzo ważne przy wprowadzaniu nowych diety.

Cateringi dietetyczne – zwłaszcza na początku, gwarantując wysoko jakościowe i odpowiednie żywienie, pozwalają nam się też nauczyć danej diety, uzyskać wiele pomysłów, z których będziemy mogli skorzystać w przyszłości, a także nauczyć się nowego trybu życia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z ofertą firmy zapewniającej catering dietetyczny, gdyż może okazać się, że posiada wiele przydatnych opcji pozwalających rozbudować naszą dietę i sprawić, że wejdziemy w nią jeszcze łatwiej.